Vzad <<  >> Vpred

Šachový problém

(č. 11, máj 1963)


Kedy vznikla prvá šachová úloha alebo štúdia, to je neriešiteľný problém. Zato však vieme veľmi presne, že prvý maximálnik sa objavil pred 50 rokmi zásluhou známeho anglického skladateľa T. R. Dawsona. Keďže ide o jeden z najpopulárnejších druhov rozprávkových problémov, venujeme mu pri príležitosti jubilea trochu pozornosti.

Maximálnikom sa nazýva problém, v ktorom čierny je povinný robiť geometricky najdlhšie ťahy. Je pritom zrejmé, že ťah e1-g3 je dlhší ako b1-c3, ale kratší ako napr. e1-e4 - treba si proste zmerať vzdialenosť stredov polí (čo sa dá aj ľahko vypočítať). Samomat je zas problém s neobvyklými cieľmi oboch strán: biely robí všetko možné, aby donútil čierneho dať mat (teda chce mat dostať!) a čierny sa tomu bráni (teda nechce dať mat!).

Osobitnú riešiteľskú súťaž vypisujeme na dnešný problém, ktorý je zároveň samomatom aj maximálnikom. Všimnite si zaujímavú okolnosť: keby začínal čierny, je nútený dať mat ťahom Jc3 (lebo je to najdlhší možný ťah na šachovnici). Začína však biely a tento pripravený mat musí pokaziť. Mohol by skúsiť napr. 1.f4 S:g3 2.f5 Sb8, ale čo ďalej? Troch vyžrebovaných riešiteľov problému odmeníme hodnotnou knihou.


36. Friedrich Theodor Steudel

I. cena

Biuletyn 1959









Maximálnik, samomat 8. ťahom (4+7)



Kontrolná notácia: biely Kd1, Pc2, f2, g3 (4), čierny Kh8, Se1, Jb1, Pa3, d2, g4, h7 (7). Riešenie pošlite do 18. júna 1963 na adresu redakcie.


Vzad <<  >> Vpred