Vzad <<  >> Vpred

ARMÁDNY ŠACH

Vedie František Ungváry

(2.9.1951)

Táto rubrika je šachovou rubrikou vojakov!


Úloha č. 179

Sergej Pugačov, Estónska SSSR

Šachmaty v SSSR 1950









Mat 2. krokom (11–6)


Úloha č. 180

Eustace Eighch

Deutsche Schachbl. 1926









Mat 2. krokom (9–11)



Kontrolná notácia: č. 179: b. Kh5 Dd8 Vc8 Ve8 Sa6 Sd6 Jb4 Jf4 Pb6 c4 e4 (11), č. Kd4 Vb5 Sh8 Jc3 Je3 Pd5 (6) – mat druhým krokom. Téma zámeny matov. č. 180: b. Ke8 Da6 Se3 Je4 Jf6 Pb3 g3 g4 h4 (9), č. Ke5 Sd6 Se2 Jf4 Pb5 c7 d3 d7 f3 g6 h6 (11) – mat druhým krokom. Riešenie do 14 dní.

Riešenie úlohy č. 174 (Legers): Svodnosť 1.b4? s hrozbou 2.D:c5 mat a s variantmi 1...Jc5~ 2.Jf4 mat, 1...Jc5-e6 2.Sg2 mat, viazne na 1...Sa7! Po riešení 1.Jb7! hrozí 2.D:c5 mat a tie isté maty výjdu na iné obrany 1...Jc5~ 2.Sg2 mat, 1...Jc5-e4 2.Jf4 mat a na 1...Sa7 ide 2.Dd6 mat. – Téma Ruchlis.

Riešenie úlohy č. 175 (Meredith): 1.Dh5! tempo 1...Kd5+ 2.Se6 mat, 1...D~ 2.Sd3 mat, 1...D:f5 2.D:f5 mat. – Pekný úvodník a krížny šach v hlavnom variante.

Správni riešitelia sú títo: (č. 174 a č. 175: 2 + 2: spolu 4 body): voj. Vlastimil Bezucha, des. František Brindza, voj. Vladimír Burda, Bedrich Formánek, Anton Grof, voj. Jozef Hanzel, voj. Vojtech Jurík – srdečný pozdrav!, čat. Ota Kahánek, voj. Karol Malina, voj. Imrich Maršálek, voj. Pavol Matys, voj. Ján Netolický, Vojtech Potočný, voj. Antonín Roháček, Ladislav Rovesný, čat. ašp. Miloš Tacina, voj. Július Vasil a voj. Ivan Zelený. (Len č. 174, alebo č. 175: 2 body): voj. Ladislav Hézsely a čat. Miroslav Peprník. (Len č. 172 a č. 173, dodatočne): Valerián Klocháň.


Organizovanie šachu v armáde

Milí priatelia-vojaci!


Radostné sú Vaše riadky o rozvoji šachu v kasárňach, ktoré stále vo väčšom množstve prichádzajú od Vás do redakcie "Armádneho šachu". Dozvedáme sa z Vašich zpráv mnoho zaujímavého a nového, dosiaľ nevídaného. V kasárňach sa začína prebúdzať záujem o šachovú hru. Dosiaľ i keď bol záujem, málo bolo iniciatívy. Hrávalo sa len sem-tam, náhodne. Dnes badať túžbu po organizovaní šachu a metodickom riadení šachového života, aby sa splnilo hlavné poslanie šachu – masový rozvoj, aby nás bolo čím viac.

Chceme týmto príspevkom reagovať na list voj. Karola Malinu a listy všetkých tých vojakov, ktorí sa pýtajú, čo žiada od nich "Armádny šach" a ako si predstavujeme šachový život v armáde a spoluprácu s redakciou "Armádneho šachu".

Predovšetkým treba pripomenúť revolučnú zmenu, ktorá nastala voľbou nového vedenia Slovenského šachového sväzu, ktorá bola nedávno. Slovenský šachový sväz je dnes pružná organizácia celého nášho šachového života. Dosiaľ všeobecne šachový život na Slovensku veľmi zaostával. Šach sa dosiaľ hral na Slovensku len v kaviarňach a kde-tu v malých krúžkoch. Dnes, zásluhou nového SŠS sa hľadajú cesty k mládeži na školách, v krúžkoch ČSM. Buduje sa školský šach, budujú sa šachové krúžky na internátoch, v domovoch mládeže, v strediskách pracujúceho dorastu. Budujú sa pojítka s masovými složkami, so štátnou správou, s rozhlasom, aby sme sa dostali čím bližšie k mládeži a k pracujúcim so šachom. Toto je veľká práca, ktorá sa nedá v krátkom čase zvládnuť. Treba očakávať, že dôjde k riadnej organizácii šachu aj v armáde. Doterajšia organizácia nie je najdokonalejšia v budovaní hlavného poslania – masového rozvoja šachu. Ešte by sa dalo veľmi veľa napraviť. Chybujú inštruktori, ktorí sú a majú byť pilierom šachových krúžkov. Predpokladá sa, že šachové krúžky všade, kde budú, budú riadne vedené, registrované a riadne, podľa predom vypracovaných smerníc a podľa vopred vypracovaného programu. Každý šachový krúžok potrebuje inštruktora-šachistu, vyspelého pre odborné vedenie šachovej výchovy. V našich šachových krúžkoch sa nebude hrávať len z dlhej chvíle, tam sa bude vychovávať logika, kombinačný inštinkt, analyzovanie a ostatným ušľachtilým prvkom šachovej hry. Súťaženie je len záverečnou skúškou schopností a zdatnosti toho-ktorého člena krúžku, alebo šachového kolektívu. Za týmto účelom bude treba rozvinúť väčšie množstvo súťaží. Nielen súťaže jednotlivcov. Treba organizovať medziútvarové súťaže družstiev, súťaže bleskové, riešiteľské a pod.


Čo žiada redakcia "Armádneho šachu" od Vás?

1. Propagáciu šachovej hry medzi vojakmi. Získavať šachovú hru ďalších záujemcov. Vychovávať a učiť tých, ktorí ešte nevnikli do tajov šachovej hry, používajte k tomu nástenky a všetky propagačné možnosti.

2. Sledovať našu rubriku v "Armádnom šachu", ktorá slúži predovšetkým Vám. Dôverujte jej, ona je Vám vždy a vo všetkom k dispozícii. Hľadajte tu radu a poučenie. Píšte vždy o všetkom redakcii, nech sa z Vašich skúseností učia aj druhí. Doprajte aj iným, aby mali radosť z Vašich úspechov. Rozviňte medzi sebou diskusiu na stránkach "Obrany ľudu". Nadhoďte tému, prihlásia sa aj iní.

3. Hľadajte vo svojich radoch tých, ktorí sú medzi Vami vedomosťami a schopnosťami v šachovej hre najvyššie. Dajte im príležitosť, aby sa so svojimi znalosťami podelili s Vami.

Očakávame od Vás, že sa stanete priekopníkmi týchto myšlienok u svojich útvarov a my, že sa v krátkom čase dozvieme veľa o Vašej práci.

Jozef Linder


Vzad <<  >> Vpred