Vzad <<  >> Vpred

ARMÁDNY ŠACH

Vedie František Ungváry

(26.8.1951)

Táto rubrika je šachovou rubrikou vojakov!


Úloha č. 178Friedrich Reimann

(D + S – 1911)









Mat 3. krokom (7–6)



Kontrolná notácia: č. 178: b. Kf2 Db7 Sa6 Pb6 c5 d4 e3 (7), č. Kh1 Sg2 Pa3 h2 h3 h4 (6) – mat tretím krokom. Riešenie do 14 dní.

Pre prispievateľov "Armádneho šachu" vypisujeme úlohový turnaj pre dvojťahové úlohy s udanou témou: v hlavnom variante musí byť matujúci krok opačný vzhľadom k úvodníku. Vzorom je dnešná úloha č. 2, kde je táto téma prevedená vo variante 1.Sc6-a4! K:e4 2.Sa4-c6 mat. Teda figúra dáva mat návratom na to isté pole, z ktorého v prvom ťahu vyšla. Na rôzne možnosti v tejto téme poukazujeme týmito príkladmi (sú to len príklady, nie úlohy!!): a) b. Kc8 Va6 Sb6, č. Ka8 Vd7 Pa7: 1.Sb6:a7 Vd6 2.Sa7-b6 mat. b) b. Kb7 Df5 Vd8 Se7 Pe5, č. Kd5 Vh7 Jd7 Pc4: 1.Se7-d6 J:e5+ 2.Sd6-e7 mat. c) b. Kf1 Vc6 Vd1 Sh6 Jf36, č. Kd3 Sa5 Pd2 e4: 1.Jf3:d2 Kd4 2.Jd2-f3 mat. – Možnosti sú teda veľmi zaujímavé, len ich treba spracovať tak, aby úloha bola správna, bez vedľajších riešení, atď. Dúfame, že sa mnohí pokúsia o šťastie a pošlú do turnaja svoje úlohy! Najlepšie z nich odmeníme knižnými cenami, ktorých počet určíme podľa počtu zúčastnených úloh. Jeden skladateľ môže poslať aj viac úloh! Termín zasielania: do konca roku 1951. Rozsudok uverejníme vo februári 1952. – Vedúci šachovej rubriky

Riešenie úlohy č. 172 (Keirāns): Zdanlivé hry: 1...J:d5 2.Jfd6 mat, 1...Sf3 2.De5 mat, 1...Ve3 2.Dg4 mat. Úvodník 1.Df2! hrozí 2.Jc3 mat, 1...J:d5 2.Jbd6 mat, 1...Sf3 2.Dd4 mat, 1...Ve3 2.Df5 mat. – Zámena troch matov!

Riešenie úlohy č. 173 (Delpy): 1.Da6! tempo 1...S:e7+ 2.Jd7 mat, 1...S:e5+ 2.Jd5 mat, 1...Vd8~ 2.Jd7 mat, 1...Jb4~ 2.Jd5 mat. – Dobrý úvodník, ktorý dovolí čiernemu šachovať, na čo však nasleduje "krížny" šach s matom! (B. F.)

V moderných dvojťažkách sa veľmi často vyskytujú tzv. zdanlivé hry. O tejto téme je treba niečo napísať, lebo mnohí z riešiteľov nechápu jej význam, nevedia k čomu tieto "predohry" sú. Príčiny vzniku tejto témy sú asi tri. Prvou je tá skutočnosť, že skladatelia sa snažia podať v úlohách také kombinácie, ktoré sa v partiách nevyskytujú, čo vyplýva už z toho, že úloha je umeleckým dielom a nie všedným zakončením partie. Druhou príčinou je to, že obsah úlohy má byť čo najviac skrytý riešiteľovi. To sa u zdanlivých hier ešte vystupňuje, riešiteľ sa vlastne "oklame" odvedie od vlastného obsahu úlohy predkladaním hier, ktoré práve pre túto vlastnosť sa volajú "zdanlivými"! Zdanlivý obsah ho svádza k nesprávnym úvodníkom, k "svodnostiam"! Po správnom úvodníku sa obsah zmení. (Pod obsahom sa rozumie súbor variantov!) Treťou príčinou vzniku tejto témy je azda to, že skladatelia sa začali obávať zániku ďalšej úlohovej tvorby z nedostatku nových tém. A zdá sa, že skutočne témy dvojťažiek by neboly ďaleko od vyčerpania nebyť týchto nových myšlienok. Veď táto téma v dvojťažkách dnes už skoro prevláda. Je typická práve pre dvojťažky (na iných druhov úloh sa vyskytuje veľmi zriedka!), dáva im zvláštny charakter, veľmi vzdialený od princípov praktickej hry. Je však veľmi zaujímavá a stojí za to oboznámiť sa aj s týmto druhom kompozičného šachu! (B. Formánek)

Správni riešitelia sú títo: (č. 172 a č. 173: 2 + 2: 4 body): des. Vlast. Bezucha, des. František Brindza, voj. Vladimír Burda, Bedrich Formánek, slob. ašp. J. Gašparič, voj. Jozef Hanzel, čat. Ota Kahánek, des. Karel Kašpárek, voj. Karol Malina, voj. Ján Netolický, Vojtech Potočný a voj. Antonín Roháček. (Len č. 172, alebo č. 173: 2 body): Július Erban, voj. Ladislav Hézsely, voj. Jozef Hyroš, voj. Vojtech Jurík, Lumír Káňa, des. Tibor Šimko a voj. Jindřich Škvarka.


Odkazy redakcie

des. František Brindza, voj. Vojtech Jurík, čat. Ota Kahánek a voj. Antonín Roháček: Srdečne Vás pozdravujeme medzi novými riešiteľmi!!


Jozef Linder: ŠACHOVÁ POÉZIA

(Pokračovanie)


Diagram č. 2Alexandr V. Galickij

I. cena

Šachmatnyj žurnál 1892









Mat 2. ťahom (7–5)



Diagram predstavuje úlohu: mat druhým ťahom. Pri zbežnom pohľade na diagram vidíme, že biely má pekne rozmiestnené figúry a zdanlivo silnú diagonálu a8-h1. Teda pravdepodobné riešenie je skryté v odťahu veže z e4, čím vzniká strelcom c6 šach, resp. mat. No úloha bola práve pre svoj krásny úvodník tak vysoko ocenená. Biely úvodným ťahom 1.Sa4! opúšťa diagonálu a8-h1 a k tomu ešte umožňuje čiernemu ďalšiu obranu K:e4. O ďalšom obsahu úlohy si pohovoríme neskoršie.

Tak, už by sme poznali hlavné myšlienky, ktorými sa treba ako pri skladaní, tak i pri riešení úloh riadiť, pokiaľ sa to týka prvého ťahu.


(Pokračujeme)


Vzad <<  >> Vpred