Vzad <<  >> Vpred

ŠACHOVÉ OKIENKO

Vedie Ivan Garaj

( 7. 10. 1971)


Problém č. 195

Nikolaj Beľčikov, ZSSR

Originál pre Hlas ľudu

Mat 2. ťahom (8+9=17)Kontrolná notácia: bKh2 De6 Sd7 Se1 Jf6 Jg1 Ph4 h5, čKf4 Db8 Vf2 Vh8 Sa8 Je7 Pe3 g2 h7 – dvojťažka.

Ďalšia samostatná úloha sovietskeho problémistu Beľčikova má opäť zaujímavý obsah, na pochopenie ktorého si treba všimnúť zdanlivé hry 1...Se4 2.D:e4 mat a 1...De5 2.Dg4 mat. V riešení na tieto obrany vyjdú nové maty. Obsahom úlohy je ešte aj tematická zvodnosť, v ktorej sa objavia nové obrany 1...Sf3 a 1...De8, na ktoré vyjdú nové maty – t. j. akási kombinovaná voľná zámena matov (Z–32–46). Sme veľmi zvedaví, ako sa vám táto úloha bude páčiť. Jej riešenie zašlite do 15 dní na adresu redakcie Hlas ľudu, Bratislava, Žabotova 6, č. d. 31 s poznámkou ŠACH pri adrese. Za správne riešenie možno získať dva body. Pozor však aj na prípadné nekorektnosti.


Fischer – Petrosian – 1:0

Prvá parila finálového zápasu súťaže kandidátov medzi bývalým majstrom sveta Petrosianom (ZSSR) a Fischerom (USA) sa skončila víťazstvom favorizovaného Američana. Fischerovi žičil žreb. Začal bielymi kameňmi, získal tak prvý bod, ktorý je z psychologického hľadiska veľmi dôležitý. Petrosian sa bránil sicílskou obranou a v 11. ťahu prišiel s teoretickou novinkou. Zdá sa však, že ju nemá zatiaľ dostatočne prepracovanú (za najlepšieho znalca tejto obrany sa pokladá práve Fischer), o čom svedčí jeho zaváhanie v kritickom okamihu. Partia sa hrala takmer päť hodín. Do uzávierky našej šachovej rubriky sme výsledok druhej partie zatiaľ nedostali.


Vzad <<  >> Vpred