Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(11.3.1998)


Albino (z latinčiny albus = biely; biely pickaninny) je téma spočívajúca v štyroch variantoch s rôznym ťahom bieleho pešiaka, stojaceho na druhom rade. V dnešnej ukážke č. 163 spojil túto tému s modelovými matmi popredný predstaviteľ českej školy úlohovej – Dr. Zdeněk Mach (2. 5. 1877 – 2. 12. 1954). Koľko takýchto matov sa vám podarí objaviť?

Riešenie skladby č. 156 (Loveday) z č. 4/1998. 1.Sc1 e6 2.Vd2 Kf4 3.Vd4 mat. Dnes už riešiteľsky samozrejmé (B. Moravčík, Banská Bystrica). Prekrytie strelca je veľmi pôsobivé, pekné a neočakávané (A. Szakáll, Nitra). Aj keď legendárny katolícky kňaz a šachový skladateľ H. A. Loveday zložil len štyri šachové problémy, jeho skvelá indická téma zostane navždy v pamäti šachistov (A. Kalita, Bratislava).

Odmenu za správne riešenie dostane A. Szakáll z Nitry a J. Valko z Košíc.

Pomerne oneskorene dorazilo na Slovensko k predplatiteľom prvé číslo už 92. ročníka mesačníka Československý šach. Kompozičná rubrika "Šachové umění" bola skrátená z dvoch na jednu stranu, čo šachových skladateľov nepotešilo. Vyčerpávajúcu informáciu sa možno dozvedieť o majstrovstvách sveta, ktoré prebiehali v dňoch 8. 12. – 30. 12. 1997 v holandskom Groningene. Súťažilo sa podľa nového vyraďovacieho systému po vzore tenisového pavúka. V prvých kolách sa hralo na dve partie, v prípade nerozhodného výsledku sa pokračovalo partiami so skráteným časovým limitom. Semifinálový duel pozostával zo štyroch a finálový zo šiestich partií, pričom sa hralo s Fischerovými hodinami. Zvýhodnení boli Kasparov a Karpov, keď priamo postupovali až do semifinále. Kasparovovi sa nový systém nepáčil a svoju účasť odvolal, čo posunulo Karpova až do finále. Tu sa stretol s Anandom a zvíťazil v pomere 5:3, keď Ind v šiestej partii vyrovnal na 3:3, no v skrátenom čase Karpov obe partie vyhral.Skladba č. 163

Zdeněk Mach

Šachové listy 1901

Mat 2. ťahom (7–3)Kontrolná notácia: biely Ka7 Db1 Va2 Sc5 Ja3 Pb4 c2 (7), čierny Ka4 Vc3 Jf8 (3) – biely začne a dá mat najneskôr druhým ťahom. Dvoch správnych riešiteľov odmeníme knihami o šachu. (ig)


Vzad <<  >> Vpred