Vzad <<  >> Vpred

Šachové okienko

(03. 1990)


Problém č. 14

František Dedrle

Prvá slovenská kniha šachová 1930









Mat 3. ťahom (6–3)



V povedomí laikov sú ľudia zaoberajúci sa šachovou tvorbou predstavovaní ako zádumčiví, zamyslení a vážni. Že to nie je s nimi až také "smutné", dokázali v nespočítateľnom množstve vo vlastnej tvorbe. V tomto smere vynikajú najmä skladatelia šachových problémov. V tzv. opisných úlohách znázornili nejakú šachovú udalosť (najznámejšia úloha sa volá Útek Napoleona od Moskvy). Hodne veselosti našiel riešiteľ v tzv. symbolických (ornamentálnych) úlohách. Tieto vždy vytvárali na šachovnici nejaký pekný obrazec – príkladom bol i problém č. 11, tzv. "hodiny na Silvestra".

Medzi úlohy, ktoré prinášajú najviac veselosti, patria tzv. žartovné. V nich skladatelia "žartujú" tak, že porušia i platné šachové pravidlá, napr. premenia pešiaka na figúru opačnej farby, vrátia posledný ťah a potiahnu inak, zmenia chod figúr, otáčajú šachovnicu a podobne.

Na riešenie Vám predkladáme problém českého skladateľa F. Dedrleho, uverejnený prvýkrát v prvej slovenskej šachovej knihe v roku 1930.

Výzva znie: biely dá mat 3. ťahom, ale nedotkne sa pritom žiadneho šachového kameňa. Stačí však pootočiť šachovnicu v správnom smere a ... určite sa úsmev na tvári objaví i Vám, ak na žart prídete. Riešenie pošlite do 15.4.1990 na adresu redakcie podnikových novín Elektra – 2 riešiteľov (môžu byť i vážni!) odmeníme knihami.

Riešenie problému č. 13 z 2. čísla 1990: 1.D:f8+ K:f8 2.Sh6+ Kg8 3.Ve8 mat.

Knižné odmeny získali: Jozef DRHA – TOR/VK, Ing. Štefan PORUBÄN – ODN. –MC–


Vzad <<  >> Vpred