Vzad <<  >> Vpred

Šachové okienko

(01. 1989)


Problém č. 1

Achmád Efendi

rukopis Al-Adlí r. 1140

Biely vyhrá (Mat 5. ťahom) 5+6


Problém č. 2

Alechin – Freimann

r. 1925

Biely vyhrá (Mat 4. ťahom) 8+10Úvodnými dvoma diagramami otvárame šachovú rubriku. Budeme v nej uverejňovať šachové partie a pozície zo šachu praktického (hraného), ako i tematické úlohy a štúdie z oblasti umeleckej tvorby – z tzv. problémového šachu.

Veríme, že rubrika zaujme čitateľov podnikového časopisu, ktorí nájdu radosť a potešenie pri riešení úloh udaných pod každým diagramom.

Vznik šachu sa datuje od 5. storočia. Jeho pôvodný indický názov bol čaturanga (štvorstranný šach – hrali ho 4 hráči).

V 7. storočí sa hranie šachu objavilo v Perzii (dnešnom Iráne) a postupne v ostatných arabských štátoch. Tu zaznamenali i prvé zmeny – bol to už súboj 2 hráčov a názov mal šatrandž. Z 9. až 12. storočia sa zachovali arabské rukopisy, u ktorých boli zmienky o šachu v tzv. mansúbach. Tieto pripomínali postavenia zo šachovej partie a mali v sebe črty súčasných šachových úloh. Vyskytovali sa v nich krátke kombinácie, ktoré sa predkladali na hru o stávku. Zachovalo sa ich asi 680.

V probléme č. 1 vám predkladáme mansúbu zo zbierky istambulského rukopisu – jedná sa o kombináciu začínajúcu sa šachom.

Problém č. 2 ukazuje podobnú kombináciu, ktorá sa vyskytla v šachovej partii. S bielymi šachovými kameňmi hral štvrtý majster sveta Alexander Alechin.

Správnosť svojho riešenia si môžete porovnať s riešením uvedeným v zátvorke.

(Problém č. 1: 1.Vh7+ Kg8 2.Jf6+ Kf8 3.e7+ J:e7 4.Vf7+ J:f7 5.Je6 mat)

(Problém č. 2: 1.Ve8+ Jf8 2.Jh6+ D:h6 3.V:f8+ K:f8 4.Dd8 mat)


Vzad <<  >> Vpred