Vzad <<  >> Vpred

Šachové okienko

(11. 11. 1988)


Problém č. 1278 – originál

Ivan Soroka, ZSSR









pozri text (6–6)



Kontrolná notácia: b. Ke3, Jc8, Pc4, c6, d4, e7 (6), č. Ke6, Va7, Sg6, Je8, Jf2, Ph7 (6), začne čierny a napomáha bielemu tak, že mu ten dá svojím druhým ťahom mat – pomocný mat druhým ťahom. Skladba má 4 pozície: A-pozícia – diagram, B-pozícia – premiestniť Pc6-g5, C-pozícia – v A-pozícii pridať čiernu dámu na pole f6, D-pozícia – v A-pozícii vzájomne vymeniť Ke6-Pc4. Vo všetkých štyroch pozíciách je rovnaká výzva – pomocný mat druhým ťahom a vždy iba jedno riešenie.

V blížiacom sa závere našej polročnej riešiteľskej súťaže dáme miestami príležitosť aj trochu netradičným druhom skladieb. Tentoraz je to najfrekventovanejší druh exoproblémov – pomocný mat. Špecifiká pomocných matov spočívajú vo vzájomnej spolupráci čierneho a bieleho. Pre menej skúsených riešiteľov a pre lepšie ozrejmenie charakteru pomocných matov prezradíme riešenie diagramovej A-pozície (1.Jf6 e8J 2.Sf7 Jg7 mat). Úlohou riešiteľov je zaslať správne riešenia zvyšných troch pozícií (za každé z nich možno získať 2 body, spolu 6 bodov). V kvalitnej práci je spracovaná dlhé roky populárna téma Allumwandlung (tzv. všepremena – premena čierneho, alebo bieleho pešiaka na všetky štyri možné figúry). Meno autora dnešného originálu je taktiež dostatočne známe. I. Soroka patrí vôbec medzi najlepších skladateľov pomocných matov v ZSSR, kde je tento žáner rozšírený. To však neznamená, že by tí najlepší nedosahovali vynikajúcej úrovne. I. Soroka pochádza z Kolbajeviči (Ľvovská oblasť) a získal už mnoho medzinárodných ocenení, okrem iného aj pochvalnú zmienku v súťaži Východoslovenské noviny 1986, oddelenie – exoproblémy. Vzhľadom na to, že v tomto roku v skladateľských turnajoch Šachového okienka konkurujú iba ortodoxné problémy, dnešná práca je nesúťažná a stáva sa len súčasťou riešiteľskej súťaže. Riešenia (ostatných troch pozícií B, C, D) zasielajte do 10 dní na adresu: Redakcia Východoslovenských novín, Šmeralova 18, 042 66 Košice (s poznámkou ŠACH pri adrese).


Riešenie problému č. 1272 (A. P. Kuznecov): Cieľ bieleho je jednoznačný – zlikvidovať, alebo nejakým spôsobom eliminovať nebezpečných čiernych pešiakov. 1.Ja3+ b:a3 2.S:a3 (odstránil b-pešiaka a bráni premene a1D, pre Vc1+), čierny má ale silnú protihru – 2...V:f8+ 3.Ke6 (silný ťah, ktorý neumožňuje čiernemu napr. po 3.Ke4) g4 (zahrať 3...Ve8) g8J+ s následným a1D a výhrou), 3...Vf6+ (priláka bieleho kráľa na diagonálu a1-h8 a tým dovolí premeniť pešiaka so šachom) 4.K:f6 a1D+ 5.Vc3! (uzatvára kráľa i dámu v rohu) 5...Ka2 6.Sc1 Kb1 7.Sa3 – pozičná remíza. Krátkometrážna štúdia s obojstranne ostrou hrou a prekvapujúcim záverom. Za správne riešenie bolo možné získať maximálne 5 bodov.


Ďalší priebežný stav riešiteľskej súťaže za II. polrok 1988 prinesieme v nasledujúcej rubrike.


Vzad <<  >> Vpred