Vzad <<  >> Vpred

Šachové okienko

(24. 8. 1984)


Problém č. 1045 – originál

Štefan Sovík, Modra









Mat 3. ťahom (12–11)



Kontrolná notácia: b. Kd2, Db2, Vd6, Se5, Se6, Pa2, a7, c2, c3, f4, g2, g7 (12), č. Ke4, Da8, Vh3, Sb6, Se8, Pc4, c5, c6, d3, d7, f5 (11), biely začne a dá tretím ťahom mat.

Po výbornom č. 1028 uverejňuje autor ďalšiu zaujímavú trojťažku. Skladba obsahuje tri tematické pokusy dámou, ktoré vyvracajú tri čierne figúry. Po správnom úvodníku a odvlečení spomínaných troch figúr už pokusové ťahy vychádzajú. Riešenia zasielajte do 14 dní na adresu: Redakcia Východoslovenských novín, Švermova 47, 042 66 Košice (s poznámkou ŠACH pri adrese).


Riešenie problému č. 1035 (J. Hemala): 1.Kc1! tempo, 1...c4, Sľub., Jf ľub., d6, Jhľub. 2.Dd1, V:c5, Jf6, V:d7, Jf6, S:f7 mat. Strategická tempovka s pekným úvodníkom by mala autora povzbudiť k tomu, aby sa pokúsil aj o zámeny matov – M. Bednár (Kurima). Vcelku pekná strategická práca s motívmi blokovania. Zvlášť pre začínajúceho autora, od ktorého očakávame ďalší kompozičný rast. Aj riešiteľom sa skladba páčila a za jej správne riešenie mohli získať maximálne 2 body.


Nové knihy

V krátkom časovom období za sebou sa do rúk šachistov dostali dve významné publikácie. V predajniach Sovietskej knihy sa nedávno objavila cenná kniha sovietskeho veľmajstra V. Rudenka Presledovanije temy (Prenasledovanie témy) vo vydavateľstve Fiskuľtura a šport. Úvod napísal ďalší významný skladateľ V. Čepižnyj. Obsah je rozdelený do dvoch kapitol. Prvá časť sa zaoberá šachovou kompozíciou všeobecne (jednotlivými školami atď.). V nej je priblížených 462 skladieb rôznych úrovní. K viacerým z nich V. Rudenko pohotovo prikladá svoj návrh na rôzne konštrukčné i tematické zlepšenia. Druhá časť zhrňuje výber autorových najlepších skladieb. Týchto 699 problémov rôznych žánrov tvorí nebývalú umeleckú hodnotu i študijný materiál. A o tom, že je sa čomu učiť od V. Rudenka, svedčí aj mnoho vyznamenaní za jeho práce.

Konečne sa objavila aj dlho očakávaná a potrebná antológia kompozičného šachu na Slovensku pod názvom Kompozičný šach na Slovensku vyšla vo vydavateľstve Šport. B. Formánek v nej zhrňuje niekoľkoročnú prácu svoju i ďalších prispievateľov. Úroveň i počet skladateľov na Slovensku si zaslúži komplexnejší pohľad na kompozičný šach, autorov i mnohé významné práce. Obsah je rozdelený do viacerých kapitol, z ktorých každá má svoj veľký prínos. Najzaujímavejšie sú snáď dve: prvá o kompozičnom dianí u nás v rokoch 1881 až 1981, druhá obsahujúca antologický prehľad skladateľov, ktorí začali tvoriť v rokoch 1881 až 1981. Svoju nespornú hodnotu majú aj ďalšie zahrňujúce skladateľské súťaže, úspechy našich autorov, ich publikačnú činnosť atď. Zvlášť treba vyzdvihnúť snahu doc. Ing. B. Formánka, ktorý vynaložil nemálo času a energie pri kompletizácii materiálu. Touto knihou je dostatočne informovaná aj široká nešachová verejnosť o dianí, úspechoch i ďalších plánoch veľkej rodiny šachových skladateľov na Slovensku.

Obidve knihy odporúčame do pozornosti každému vážnemu záujemcovi o hodnotnú šachovú literatúru.


Vzad <<  >> Vpred