Vzad <<  >> Vpred

Šachové okienko

(10. 12. 1982)


Problém č. 955

Ing. Anton Bidleň, Humenné









Samomat 4. ťahom (6–2)



Kontrolná notácia: b. Ke2, Dh6, Ve8, Vg5, Se1, Pd2 (6), č. Kf4, Pf5 (2), biely začne a prinúti čierneho, aby mu ten dal mat štvrtým ťahom. Autora prosíme, aby nám oznámil, či je to originál, pretože to v liste neuviedol. Riešenie zašlite do 14 dní od vyjdenia Prílohy VN na adresu – Redakcia Východoslovenských novín, Švermova 47, 042 66 Košice s poznámkou ŠACH pri adrese.


Riešenie problému č. 949 (J. Kovalič – 2X): 1.Jg5! hrozí 2.Vd6 mat, 1...Vd7 (Vg6), J:4, Je4, b3 2.Vf5, d:c4, d:e4, Je3 mat. Čierny svojimi obranami rozohráva biele batérie k voľnému poľu d4, ktoré po úvodníku ostalo nekryté. Všetky zaslané riešenia boli správne a 23 riešiteľov si pripísalo ďalšie 2 body do štvrťročnej súťaže.


MINIŠKOLA KOMPOZIČNÉHO ŠACHU

V dnešnom ŠO sme uverejnili ďalší typ šachového problému z oblasti exošachu.

Samomat tvorí spolu s pomocným matom skupinu základných typov exoproblémov. Jeho definícia je nasledovná:

V samomate je čierny prinútený dať bielemu mat. Samomat n-tým ťahom (skrátene SnX) znamená: Biely začne a prinúti čierneho, aby mu tento dal mat najneskôr n-tým ťahom – napriek tomu, že čierny sa tomu snaží zabrániť a využíva všetky svoje obrany.

Je to najstarší a priam klasický druh exoproblémov. Je akýmsi protipólom priamych matových úloh. A aj keď sa zdá, že hra bieleho je proti logike praktického šachu, samomaty majú svoju vlastnú logiku, podobne ako vlastnú logiku má napr. tzv. žravý šach. Bielemu sa bude zdať v samomate všetko logické, ak si osvojí zásadu: dostať mat – znamená vyhrať. Zvláštny charakter samomatu spočíva aj v tom, že iniciatívu vyvíja biely, ale matuje čierny. Preto aj šachujúci úvodník tu nie je tak zaznávaný ako pri ortodoxných úlohách.

Ako príklad uvádzame samomat 2. ťahom od Nils G. G. van DIJKA (1963): Kontrolná notácia – biely: Kg1, Db2, Vf6, Sd1, Se1, Pa4, c5, d3 (8), čierny: Kd5, Vd4, Vh2, Pg2, h3 (5). Šachujúci úvodník tu vedie k trom variantom: 1.Sb3+, 1...K:c5 2.Df2 Vb1 mat, 1...Ke5 2.Vf2 Vh1 mat, 1...Vc4 2.Sf2 Vh1 mat. Strategický obsah úlohy je daný jednak škodlivými motívmi troch obrán čierneho (viazanie veže), jednak škodlivými motívmi bieleho (blokovanie poľa f2). Dnešný problém však nie je natoľko náročný a iste ho riešitelia hravo vyriešia.


Vzad <<  >> Vpred