Vzad <<  >> Vpred

Šachové okienko

(3. 12. 1982)


Problém č. 954 – originál

Milan Svrček, Vrútky









Mat 2. ťahom (9–7)



Kontrolná notácia: b. Kc8, Db8, Vd7, Vh3, Sg6, Sh2, Jb5, Pa6, e6 (9), č. Ke4, Sd5, Pd4, e5, e7, f5, f6 (7), biely začne a dá mat druhým ťahom. Dnešný problém sme vybrali z tvorby nášho stáleho riešiteľa, ktorý sa venuje aj skladaniu šachových problémov. Svoju prvú skladbu – dvojťažku, mal uverejnenú 1. 10. 1982 v šachovej rubrike Nedeľnej Pravdy.

Riešenie dnešnej zašlite do 14 dní od vyjdenia Prílohy VN na adresu – Redakcia Východoslovenských novín, Švermova 47, 042 66 Košice s poznámkou ŠACH pri adrese.


Riešenie problému č. 948 (S. Loyd): Aj keď čierny má prevahu troch pešiakov, postavenie jeho kráľa a oboch veží umožní uskutočniť bielemu kombináciu, ktorá mu zaručí výhru: 1.Vh1+ Kg6 2.Vg1+ Kf7 3.Vf1+! Ke7 doposiaľ vynútené ťahy. Po 3...Kg6 nasleduje 4.Vg2+ a 5.Vh1 mat, 4.Vb7+ Ke8 najlepšie, lebo po 4...Kd8 5.Kd6 Kc8 6.Vfb1 a čierny nezabráni matu, môže ho iba oddialiť obeťou oboch veží. 5.V:f8+!! K:f8 6.Kf6 alebo po 5...V:f8 6.K:e6 a čierny dostane mat alebo po úniku kráľa stratí vežu. Biely si potom ľahko poradí s pešiakmi a vyhrá. Riešenie štúdie zaslalo 22 riešiteľov a ako sme predpokladali pri uverejnení, nenarobila im veľa ťažkostí. Maximálne 5 bodov získali 13 riešitelia, traja zaslali nesprávne riešenie a ostatní sa pripravili o bodovú stratu zaslaním neúplného riešenia.


MINIŠKOLA KOMPOZIČNÉHO ŠACHU

Po dlhšom čase pokračujeme v zavedenej rubrike. Naposledy sme sa zaoberali témami v pomocných matoch.

Duplex – ide tu o osobitnú formu rozšírenia obsahu, pri ktorej sa výzva vzťahuje na obe strany, t. j. raz začína čierny a dostane mat a v druhom riešení z toho istého postavenia figúr začína biely a dostane mat. V priamych matových úlohách sú a aj budú duplexy raritou, no v pomocných matoch sa vyskytujú čoraz častejšie. Vytvoriť duplex s bohatým a jednotným obsahom, je skladateľsky veľmi náročné.

Dvojčatá – je to snáď druhá najrozšírenejšia forma v pomocných matoch, je to dvojica problémov nepatrne sa odlišujúca postavením (napr. premiestnením jedného kameňa), ale s podstatne odlišným riešením. Vcelku možno povedať, že k prekladaniu kameňov sa skladatelia uchyľujú vtedy, ak sa im nedarí zvládnuť daný obsah vo forme viacerých riešení.

V oblasti mnohoťahových pomocných matov uvádzame, že rekordný problém zložil B. Hegermann (Fairy Chess Review 1934) na 28 ťahov a doposiaľ odoláva pokusom o jeho prekonanie.


Vzad <<  >> Vpred