Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(15. 1. 1991)


Problém č. 736

G. Husserl

The Problemist 1976









Pomocný mat 2. ťahom

4 riešenia



Kontrolná notácia: biely Ke8 Dd1 Va5 Pa4 (4 kamene), čierny Ke3 Vd4 (2 kamene), čierny začne a pomáha bielemu dať mat druhým ťahom, k cieľu vedú štyri úvodníky čierneho. Kolotoč sa krúti takto: 1. riešenie 1.Vf4 Vd5 2.Ke4 Dd3 mat, 2. riešenie 1.Vg4 Dd3+ 2.Kf4 Vf5 mat, 3. riešenie 1.Kf4 Vf5+ 2.Ke4 Df3 mat, 4. riešenie 1.Vc4 Df3+ 2.Kd4 Vd5 mat. Cyklus bielych ťahov má tu štyri prvky (AB–BC–CD–DA), ale navyše si treba všimnúť dve dvojice echových matov, pričom vo všetkých štyroch matoch sa využíva blokujúca funkcia čiernej veže. Najobdivuhodnejšia je však konštrukcia, keďže autor sa zaobišiel s púhymi šiestimi kameňmi (a to ešte musel pridať ináč nehrajúceho pešiaka). Ctiteľom moderného strategického pomocného matu s bohatou kombinačnou náplňou sa môže tento zdať príliš "suchý", ale je známe, že rozhodcovia vedia často oceniť aj konštrukčnú brilanciu miniatúrok.

Pokiaľ ide o oddelenie pomocných matov v zápase s Lotyšskom (o ktorom sme písali v minulej rubrike), o prvé miesta sa budú môcť zrejme uchádzať iba výnimočne obsažné alebo originálne diela s tromi riešeniami, alebo skladby, v ktorých má cyklus viac prvkov. Husársky kúsok sa v tejto oblasti podaril izraelskému skladateľovi.

Mimochodom, známe sú už aj mená juhoslovanských rozhodcov: v pomocných matoch F. Abdurahmanović, vo dvojťažkách M. Mladenović, v trojťažkách S. Mladenović a v mnohoťažkách dvojica B. Milošeski a Z. Mihajloski.


Vzad <<  >> Vpred