Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

( 3. 11. 1981)


Problém č. 328

Gia Nadareišvili

II. cena "64" 1970

Biely remizujeKontrolná notácia: b. Kb8 Pb7 e5 (3), č. Ka5 Jf8 Pd2 (3), biely začne a vynúti remízu. Riešenie, ktoré má síce iba päť ťahov, ale varianty a mnoho jemností, pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín s označením ŠACH (pri adrese). Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Riešenie problému č. 325 (Botvinnik): 1.g4+ Kh4 2.Sh6 D:h6 3.h2+ Kg5 4.Dd2+ Jf4 5.Dd8 mat. Isteže, nie je to "veľká" štúdia, ale kto vo svojich 14 rokoch zložil lepšiu?

Botvinnik už má sedemdesiat, ale aj ostatným svetovým šachistom bežia rôčky a 22. novembra t. r. sa dožije šesťdesiatky Botvinnikov veľmi dobrý priateľ, Gia Nadareišvili, tak isto veľmajster FIDE, ale v kompozičnom šachu. Sám o sebe hovorí, že má dve povolania: hlavný neuropatológ mesta Tbilisi a skladateľ štúdií. Za 43 rokov ich zložil okolo 300, získal nie menej ako 65 cien, stal sa majstrom ZSSR v tomto žánri a dosiahol tak vlastne všetko, čo sa v kompozičnom šachu dosiahnuť dá. Má však aj ďalšie mimoriadne zásluhy ako "vychovávateľ" radu gruzínskych štúdiárov, redaktor gruzínskeho šachového almanachu, autor kníh o štúdiách a dnes už oficiálny štúdiový expert Stálej komisie FIDE pre kompozičný šach. Najmä však treba zdôrazniť to, čo o ňom napísal Botvinnik: "Najlepšie štúdie Giu Nadareišviliho nepochybne navždy vojdú do zlatého fondu štúdiového umenia". A jednou z nich bude zrejme aj tá na dnešnom diagrame...


Vzad <<  >> Vpred