Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(17. 7. 1979)


Problém č. 223

Ilja Mikan

opr. 7076 Arbejder Skak 6. 1969

Mat 2. ťahomKontrolná notácia: b. Kd1 Dc8 Vg4 (3), č. Kh5 Sb2 Pg7 h6 (4), biely začne a dá mat druhým ťahom. Riešenie pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín s označením ŠACH (pri adrese). Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Knihy za riešenie problému č. 217 vyhrávajú: Vladimír Balog z Popradu, Ľudovít Kubiš z Prievidze a Pavol Varga z Topoľčian.

Riešenie problému č. 220 (Staudte): 1.g8V Kh7 2.b8D Kh6 3.Dh2 mat. Na záver "štvorčatového seriálu" ešte chýbajúca premena pešiaka na vežu. Ako sme sa práve dozvedeli, H. Staudte zomrel v januári t. r. vo veku 68 rokov.

Veľká strata postihla československý kompozičný šach v apríli: taktiež vo veku 68 rokov zomrel jeden z najvýznamnejších českých šachových skladateľov, medzinárodný majster Iľja Mikan z Prahy (* 12. januára 1911 v Hradci Králové), autor vyše tisíc problémov, zanietený propagátor českej školy, vlastník jednej z najväčších kompozičných knižníc na svete a vôbec najväčšej zbierky problémov s modelovými matmi. Jeho osobitnou láskou boli samomaty a trojťažky, ale súčasťou zbierky sú aj (azda) všetky "české" dvojťažky. Je to dnes už uzavretá kapitola kompozičného šachu, do ktorej prispel aj sám niekoľkými desiatkami problémov – a nájdeme medzi nimi aj miniatúrku na dnešnom diagrame.


Vzad <<  >> Vpred