8a Vzad <<  >> Vpred 10

ŠACHY

Vedie Juraj Bosák

46 (14.11.1953)



Druhá riešiteľská súťaž

Uverejnením úlohy č. 7, sme uzavreli sériu desiatiek problémov do našej prvej riešiteľskej súťaže. Vypísanie prvej súťaže sa stretlo s veľkým záujmom našich čitateľov, takže naša šachová rubrika – čo do počtu riešiteľov – patrí medzi najväčšie v ČSR. Aby sme vyhoveli želaniu našich čitateľov, vypisujeme II. riešiteľskú súťaž Sveta socializmu. Podmienky súťaže sú podobné ako v minulej súťaži. Riešenia zasielajte vždy do 14 dní od uverejnenia na adresu redakcie Sveta socializmu Bratislava, Stalingradská 8, s označením Šachová súťaž. Nezabudnite pripojiť kontrolný kupón!


Dnes prinášame prvé dve úlohy do súťaže


Úloha č. 8

Valerij B. Nazarov

II. cena

Turnaj mladých uralských

skladateľov 1950









Mat 2. ťahom (6–9)


 

 

Úloha č. 9

Arkadij Jaroslavcev

Šachmaty v SSSR 1952









Mat 3. ťahom (4–4)



Kontrolná notácia: 8: b. Kb4, Dd6, Vd2, Ve8, Sf1, Jf6 (6), č. Ke3, Vh5, Sc8, Sf8, Pb5, e4, e7, f2, f3 (9). Biely dá mat druhým ťahom. – Uralská oblasť vychovala už mnohých šachových skladateľov z radov pionierov a komsomolcov. Mladý uralský problémista Nazarov je jedným z nich. Hlavným hrdinom jeho krásnej dvojťažky je čierny Pe7. Štyri jeho rôzne ťahy umožnia štyri matové závery. Za správne riešenie 2 body.

Kontrolná notácia: 9: b. Ke4, Va8, Sf5, Ph2 (4), č. Kg5, Pf6, h5, h6 (4). Biely tiahne a dá mat tretím ťahom. – Na ťah čierneho 1...h4 je pripravené pokračovanie 2.Vg8+ Kh5 3.Sg4 mat. Ale ako matovať na 1...Kh4? (3 body).

Riešenie štúdie č. 2 (Troickij – Kd5, Se3, Pg6 – Kf8, Pe7, h7): 1.Sh6+ Kg8! 2.g7 Kf7 3.g8D+!! K:g8 4.Ke6 Kh8 5.Kf7 e5 6.Sg7 mat. Hlavná myšlienka je podobná ako v Keresovej štvorťažke: matuje samotný strelec! Vo vedľajších hrách biely nesmie brať e-pešiaka kráľom: 2...e6+ 3.Kd6! Kf7 4.Ke5 Kg8 5.Kf6 e5 6.Ke7(e6) e4 7.Kf6 e3 8.S:e3 a vyhrá; 2...e5 3.Ke6 a vyhrá. Na 1...Ke8 príde 2.g:h7 a vyhrá (nie však 2.g7? e6+ 3.K:e6 a bielemu sa nepodarí vyhrať). Napínavá štúdia!


Zápas SSSR – USA

Od 15. júla 1953 sa malo v New Yorku konať medzištátne stretnutie medzi šachistami Sovietskeho sväzu a Spojených štátov severoamerických.

Konkrétne podmienky tohto stretnutia boly už dohodnuté medzi Všesväzovou šachovou sekciou a Šachovou federáciou USA. Kolektívy SSSR a USA maly sa stretnúť v zápase na štyri kolá, pričom každé družstvo malo mať osem hráčov a dvoch náhradníkov. Obidva sväzy menovaly svoje reprezentačné družstvá a sovietske družstvo na čele s preborníkom sveta Botvinnikom nastúpilo cestu do New Yorku.

Pri vydávaní vstupných víz sovietskym šachistom oznámilo však americké veľvyslanectvo na pokyn štátneho departementu USA, že tieto víza sa vydávajú s podmienkou, že sovietski šachisti sa budú pohybovať len v meste New Yorku a neopustia obvod mesta.

Pri ďalších rokovaniach ministerstva zahraničných vecí SSSR s americkým veľvyslanectvom v Moskve o tejto otázke sa ukázalo, že zákaz opustiť obvod mesta New Yorku sa týkal i možnosti zájazdu sovietskych šachistov do Glen Cove, vzdialeného asi 12 míľ od New Yorku, kde je rekreačná vila sovietskej delegácie pri OSN. Táto vila mala slúžiť sovietskym šachistom pre odpočinok medzi jednotlivými stretnutiami.

Zamietnutie možnosti, aby sovietski šachisti mohli dochádzať do Glen Cove, vytvorilo nenormálne podmienky ich pobytu v USA a nezodpovedalo základným požiadavkám medzinárodného pohostinstva voči sovietskym šachistom, pozvaným do USA. V dôsledku toho Všesväzová šachová sekcia odriekla zápas a výprava sovietskych šachistov sa vrátila do svojej vlasti.

S celým prípadom zaoberal sa aj súdruh Malenkov v svojej reči pred Najvyšším sovietom dňa 8. augusta 1953 a poukázal na to, že smutne preslávená stratégia studenej vojny sa prejavila aj v otázke organizovania šachového stretnutia medzi družstvami SSSR a USA a tak sa porušujú základné pravidlá medzištátnych kultúrnych stykov.

10. číslo časopisu Šachmaty v SSSR uverejňuje list, ktorým sa Všesväzová šachová sekcia a rad význačných sovietskych šachistov obrátili na šachistov USA. V liste sa poukazuje na dôvody, prečo sa neuskutočnil zápas medzi družstvami SSSR a USA. Sovietski šachisti vyslovujú ľútosť nad tým, že sa toto stretnutie neuskutočnilo. V záujme utúženia priateľstva medzi sovietskymi a americkými šachistami a rozvoja šachového umenia navrhujú sovietski šachisti uskutočnenie tohto stretnutia v Moskve v novembri 1953, alebo v inom termíne po obojstrannej dohode. List je podpísaný V. Vinogradovom, predsedom Všesväzovej šachovej sekcie, preborníkom sveta a SSSR M. Botvinnikom a veľmajstrami: Keresom, Smyslovom, Boleslavským, Kotovom, Gellerom, Tolušom, Averbachom, Petrosjanom, Ragozinom, Bondarevským a Tajmanovom.


8a Vzad <<  >> Vpred 10