7 Vzad <<  >> Vpred 8a

ŠACHY

Vedie Juraj Bosák

44 (31.10.1953)


Pre menej cvičených šachistov preberieme dnes niektoré zásady vývinu figúr v otvorení

Z povahy šachovej hry vyplýva, že snahou obidvoch súperov musí byť vyvinúť svoje figúry tak, aby sa dostaly do pozície, z ktorej môžu neskoršie útočiť na súperovú pozíciu. Treba, aby všetky figúry maly zabezpečenú pôsobnosť a možnosť pohybu, aby sa figúry priblížily k táboru súperových figúr. Pritom je potrebné vyhnúť sa všetkým zbytočným ťahom a strate času. Stratou času je napríklad, keď pešiakom potiahneme najprv na d3 a v niektorom z nasledujúcich ťahov na d4, alebo keď strelca vyvinieme najprv na c4 a potom si to rozmyslíme a vrátime sa s ním na e2. Dôležitou zásadou je v otvorení s každou figúrou ťahať len raz a čím viac figúr vyvinúť, aby boly pripravené čo najskôr pre akcie v rámci strednej hry.

1. Predovšetkým teda pešiakovými ťahmi otvoríme cestu strelcom, avšak vystríhame sa zbytočným ťahom pešiakmi.

2. Tiež čo najskôr vyvinieme jazdcov, predovšetkým kráľovského.

3. Jazdcami ako aj strelcami ťaháme v otvorení podľa možnosti len raz.

4. Na vývin veží dôjde rad až neskôr, pričom sa doporučuje čo najskôr zabezpečiť kráľa rošádou.

5. Dámu vyvinieme tiež neskoršie, pretože ťahy dámou v prvých ťahoch, ako to začiatočníci radi robia, sú obyčajne stratou času.

Niektoré z uvedených zásad si osvetlíme na nasledujúcom príklade:

1.e4 e5 2.Jf3 (Biely vyvíja figúru a súčasne napadá pešiaka.) 2...d6 (Čierny si pokryl napadnutého pešiaka, ale tento ťah len čiastočne slúži vývinu figúr, pretože otvára síce cestu jednomu strelcovi, ale druhému zatvára. Výhodnejšie bolo Jc6, čím čierny pokryl pešiaka a súčasne vyvinul figúru, alebo Jf6, vývin figúry pri súčasnom napadnutí bieleho pešiaka.) 3.Sc4 (Vývin ďalšej figúry, ktorá cez centrálne pole d5 pozoruje pole f7.) 3...h6? (Slabý a zbytočný ťah. Biely sa pokojne vyvíja ďalej.) 4.Jc3 Sg4?? (Proti takýmto väzbám začiatočníci často sa bránia ťahmi h3 a h6, hoci takáto väzba vo väčšine prípadov neznamená nijakú hrozbu, v tomto prípade je to dokonca chyba. Tri vyvinuté figúry bieleho už môžu po tomto ťahu prejsť k rozhodujúcemu útoku proti čiernemu postaveniu.) 5.J:e5!! (Biely obetuje jazdca, ale súčasne ponúka aj obeť dámy! Ak by čierny pešiakom bral jazdca, biely by dámou vzal strelca a získal by tým pešiaka, čo sa stane ale, keď čierny prijme obeť dámy a zahrá.) 5...S:d1 6.S:f7+ Ke7 7.Jd5 mat! Konečné postavenie ukazuje náš diagram.


Riešenie z 38. čísla

Úloha č. 1 (Plečikova – Kg1, Da8, Jd4 – Ke1, Vb4, Sg4, Pd2; mat 2. ťahom): 1.Dg2! s hrozbou 2.Df1 mat. Čierny sa bráni odblokovaním (uvoľnením) poľa d2, súčasne si však zablokuje pole d1; pritom sa čierny Pd2 môže premeniť na ľubovoľnú figúru: 1...d1D 2.Df2 mat, 1...d1J 2.Jc2 mat. Premena pešiaka na vežu alebo strelca nie je plnohodnotnou obranou, takže nie je chybou, keď po nej vychádzajú dva maty. (V našom prípade vychádza po 1...d1V 2.Df2 mat aj 2.Jc2 mat.) Vedľajšie hry: 1...Se2 2.D:e2 mat, 1...Sh3 2.De2 mat. Po ústupe čierneho kráľa 1...Kd1 nasleduje 2.Df1 mat. Ako píše L. Salai z Lučenca, funkciu čiernej Vb4 – t. j. brániť vedľajšie riešenie 1.De4+ – môže vykonávať miesto nej čierny Pa2. Jeden riešiteľ uvádza ako riešenie 1.Df8?, čo viazne na 1...Sh3, Se2, alebo, na 1...d1J!

Úloha č. 2 (Keres – Kc1, Sh6 – Ka1, Vb7, Se6, Jd8, Pa2, b6, c2, f5, mat 4. ťahom – na b7 stojí čierna veža): 1.Sg5! (jedine tento ťah vedie k matu v štyroch krokoch) 1...Vf7! (najlepšia obrana. Ináč príde 2.Sf6+ ) 2.Sf4! (hrozí 3.Se5 mat) Jc6! 3.Sd2! a proti 4.Sc3 mat niet obrany. Pozoruhodná logická kombinácia! Biely najprv priláka na f7 vežu súpera, aby čierny nemohol hrať po Sf4 jazdcom na f7; potom priláka na c-stĺpec jazdca, aby čierny nemohol brániť Sc3 mat ťahom Vc7! Keby biely hral v prvom kroku 1.Sf4?, čierny zahrá Jf7! a zabráni matu. Podobne po 1.Sd2? príde Vc7! 2.Sb4 Vc5! 3.Sa3 Vb5 a biely prehrá. V tomto prípade by však stačilo zahrať aj 2...Vc4 3.Sa3 Vb4 4.S:b4 a mat nastane až v piatom ťahu, čo odporuje podmienkam úlohy (mat štvrtým ťahom).


Stav riešiteľskej súťaže

Za správne riešenie úloh č. 1 a 2 získavajú 4 body títo riešitelia: R. Beroš, Pod. Biskupice; Š. Buranský, Moyzesovo; M. Černák, Svit; B. Češek, Choceň; J. Droppa, Lipt. Mikuláš; E. Ďuriš, Lovoča; dôst. T. Gembický; P. Hanzlíček, N. Mesto n. V.; J. Horvát, Komjatice; Š. Hruščík, Martin; V. Jurík, Dvorníky n. Nitricou; M. Kopčov, Košice; F. Kreheľ, Zvolen; J. Krejčiřík, Ostroh; J. Maňo, Nitra; B. Meduna, Mikulov na Mor.; J. Melicher, Bratislava; M. Mičko, Trebišov; A. Miklis, Moyzesovo; P. Miljkovič, Hlohovec; V. Poruben, Lipt. Mikuláš; V. Potočný, Chtelnica; F. Radušovský, Košice; L. Rovesný, Dolný Lopašov; L. Salai, Lučenec; P. Sečkár, Poľný Kesov; L. Spišský, N. Smokovec; V. Šaláta, Lipt. Teplička; J. Valent, Trnava; Ing. D. Veselý, Dubnica n. V.

Za správne vyriešenie úlohy č. 1 získavajú 2 body: S. Furek, Bratislava; J. Gendiar, Bobot; J. Ginič, Dolný Smokovec; J. Korim, Kajal; M. Méri, Dun. Streda; D. Rokošínyi, Kráľ. Lehota; L. Ružička, Pruské; E. Sabol, Spiš. Matejovce. Ostatné riešenia boly nesprávne.


7 Vzad <<  >> Vpred 8a