Vzad <<  >> Vpred

Kompozičný šach

Vedie: Bedrich Formánek

(26.8.1994)



Skladba č. 53A. Popandopulo

"64" 1977









Mat 7. ťahom (9–13)



Kontrolná notácia: b. Ke6 Vd4 Vf4 Sd1 Je3 Pc2 c5 d5 e7 (9), č. Ke8 De1 Vb2 Vh2 Sh8 Jb8 Pa3 b4 e5 f3 f5 g3 g6 (13), biely začne a dá mat najneskôr siedmym ťahom. Riešenie prinesieme o týždeň.


5. WCCT

Tento titulok, ktorý predstavuje oficiálnu skratku svetovej súťaže v kompozičnom šachu, sme použili už 8. júla. Pravda, po tohtoročnom zasadaní Stálej komisie FIDE v kompozičnom šachu sa situácia podstatne zmenila, resp. vrátila do pôvodného stavu. Teda v pomocných matoch sa nevyžaduje, aby nová batéria pôsobila na novej línii. Komisia sa vyjadrila aj k téme dvojťažiek, o ktorej sme písali ešte 3.12.1993, a pôvodnú definíciu rozšírila o možnosť použiť mechanizmus predĺženej obrany aj v zdanlivých, resp. zvodnostných variantoch – teda dva predpísané ťahy čierneho môže predstavovať aj ľubovoľný ťah čierneho kameňa a jeho predĺžená obrana – presnejšie "takéto ťahy nie sú vylúčené". Nakoniec dala komisia odpoveď aj na našu otázku k legálnosti pomocných matov v andernašskom šachu: legálnosť sa nebude skúmať, treba len dodržať základné pravidlo o počte kameňov jednotlivých druhov (napr. celkový počet jazdcov – bez ohľadu na farbu – nesmie byť väčší ako 4). – Témy 5. svetovej súťaže si pripomenieme ešte jedným "novým" príkladom od známeho ruského autora: v mnohoťažkách sa vyžaduje ťah čiernej figúry na isté pole, potom jej odchod a následne ťah bielej figúry na to isté pole a jej branie...

Riešenie skladby č. 52 (Packa a Gvozdják): a) 1.Kc4 Sa1 2.Vb4 Kf6 mat, b) 1.Vc2 Vb5 2.Kc3 Kf5 mat, c) 1.Kc5 Sa2 2.Vb4 Ke6 mat. Autori našli schému, ktorá nielen znásobuje predpísanú tému, ale má aj vysoké estetické kvality. Osobitne zaujímavá je "cyklická zámena" polí, na ktorých biely kráľ stojí a na ktorých matuje. (FF)


Vzad <<  >> Vpred