Pomocný mat 2. ťahom (6–11)

b) Ke6 na f6, c) Kf6 na f5

Kontrolná notácia: a) b. Ke6 Vh5 Sf7 Sh8 Pa5 d6 (6), č. Kb4 Vb1 Vc6 Sd3 Jb8 Jc8 Pd2 e4 h2 h6 h7 (11), b) b. Kf6, c) b. Kf5; vo všetkých troch pozíciách čierny začne a pomôže bielemu dať mat druhým ťahom. Riešenie prinesieme o týždeň.

Belfort

50-tisícové francúzske mesto neďaleko švajčiarskych hraníc bolo dejiskom 37. svetového kongresu kompozičného šachu. Ako obyčajne, hlavná pozornosť sa sústredila na majstrovstvá sveta v riešení. Opäť sa tešili Nemci, keď vyhrali súťaž jednotlivcov (Zude získal plný počet 90 bodov!) aj družstiev. Naši riešitelia, oslabení o Salaia ml., začali veľmi dobre. Gvozdják bol po prvom dni dokonca štvrtý, ale horšie bodovanie 4. až 6. kola ho posunulo na 14. miesto. Majster Slovenska Kolčák skončil na 16. mieste a družstvo SR (Kolčák-Packa-Širáň) s neveľkým odstupom na ôsmom. (Celkove súťažilo 16 družstiev a 57 jednotlivcov.) Priemerný výsledok v riešení si naša "delegácia" vynahradila v 5-dňových skladateľských súťažiach, keď v jednej zvíťazil Kolčák a v druhej dvojica Packa-Gvozdják. Kongres zaujal aj niektorými novinkami, predovšetkým vylučovacou súťažou riešiteľov (ktorú vyhral Srb Kovačević). A ako je už známe, skončil sa veľkým diplomatickým úspechom Slovenska, keď za predsedu Stálej komisie FIDE pre kompozičný šach bol zvolený náš delegát B. Formánek (pomerom hlasov 18:5 proti U. Avnerovi z Izraela). K zasadaniu tejto organizácie sa vrátime o týždeň.

Riešenie skladby č. 51 (Gazoň): 1.Kg3 (nehrozí 2.Kg2? Vf1!, ale čierny musí ťahať) 1...Kc2 najlepšie po 1...Vf1 by prišlo 2.Se3+ a 3.K:h2) 2.Sc5! (teraz už hrozí 3.Kg2) 2...Kb3! 3.Sb6! Ka4 4.Sa7! Kb5 5.Sb8! Kc6 6.Kg2! Vb1 7.S:h2 s remízou. Strelec sa zachraňuje pred útokom veže, aby nakoniec sám zaútočil na pešiaka. Pravda, treba vedieť, že veža proti strelcovi iba remizuje. (FF)