Vzad <<  >> Vpred

Šach

Vedie Bedrich Formánek

(17. 10. 1959)


Vojnový šach

Po úspechu besedy o vojnovom šachu v bratislavskom PKO rozhodli sme sa podať charakteristiku tohto zaujímavého šachového odvetvia, ktoré vzniklo počas búrskych vojen r. 1899.

Vo vojnovom šachu hrajú proti sebe dvaja súperi, každý má však vlastnú šachovnicu a na súperovu šachovnicu nevidí. Jeden zo súperov pohybuje bielymi kameňmi, druhý čiernymi, každý má však možnosť pohybovať na vlastnej šachovnici súperovými kameňmi ľubovoľne.

Tretia osoba, tzv. rozhodca, na tretej šachovnici, do ktorej súperi nevidia, zaznamenáva skutočný priebeh partie a o dianí na šachovniciach hráčov podáva súperom stručné informácie. Jeho činnosť spočíva v týchto bodoch:

1. Ak jeden zo súperov vykonal ťah bez šachu alebo brania, hlási "biely (resp. čierny) ťahal".

2. Ak ťah, o ktorý sa jeden zo súperov pokúšal, nemožno uskutočniť, povie "nemožno", v tom prípade hráč tento ťah vráti a urobí druhý pokus. Ako uskutočnený ťah platí prvý možný pokus!

3. Rozhodca hlási šach takýmto spôsobom: "biely (resp. čierny) dal šach po stĺpci" alebo "po rade" alebo "po dlhej diagonále" (ide o tú diagonálu preloženú cez pole šachovaného kráľa, ktorá má viac polí), alebo "po krátkej diagonále", alebo "jazdcom". Pri dvojitom šachu hlási napr. "dvojitý šach po dlhej diagonále a jazdcom".

4. Pri braní označí rozhodca pole, na ktorom sa bralo (zamlčí však braný aj berúci kameň), napr. "biely bral na d5", zvlášť však zdôrazní branie en passant.

5. Ktorýkoľvek zo súperov, ak je na ťahu, môže sa rozhodcu spýtať: "Môžem brať pešiakom?" (Alebo stručne "Môžem brať?") Na túto otázku je rozhodca povinný správne odpovedať "áno" alebo "nie". V prvom prípade je hráč povinný najmenej raz skúsiť potiahnuť niektorým zo svojich pešiakov tak, akoby bral (napr. a2–b3, pritom však na b3 nesmie mať vlastný kameň!). Na rozhodcovo "nemožno!" sa môže pokúšať ďalej o branie pešiakom (až sa mu jedno podarí – to potom platí), alebo si môže zvoliť akýkoľvek iný pokus, akoby sa nebolo nič stalo. Pokusom o branie pešiakom musí vždy predchádzať hráčova otázka!

6. Na pokusy, o ktorých sám hráč musí vedieť, že sa nedajú uskutočniť, hlási rozhodca "ilegálne".

Vtip celej hry spočíva vo využití rozhodcových hlásení na "vyhmatanie" súperovej pozície. Skúste a uvidíte, že to je veľmi zaujímavé!


Vzad <<  >> Vpred