Vzad <<  >> Vpred

Šach

Vedie Bedrich Formánek

(18. 4. 1959)


Dlho sme na to čakali, až konečne sme sa dočkali. Vo finále šachového preboru ČSR bojovala prvý raz a veľmi úspešne naša nová šachová generácia, mladí šachisti, o ktorých doteraz takmer nebolo počuť. Hort, Kupka a Augustín, 15–16–roční chlapci boli našim skúseným starším majstrom rovnocennými súpermi a nejedného z nich porazili.

Aj v iných krajinách sa v šachu dostáva do popredia mládež. Sovietski šachisti Spasskij a Taľ a Američan Fischer sú z nich najznámejší. Znamenajú mnoho už v celosvetovom meradle a nebudeme sa diviť, keď niektorý z nich, alebo iný, dosiaľ ešte neobjavený talent, bude v najbližších rokoch bojovať s majstrom sveta Botvinnikom o jeho titul.

Títo mladí šachoví majstri sú dnes vzorom každému nášmu zväzákovi či pionierovi, ktorý má záľubu v šachu. Vzbudili však záujem aj u tej časti mládeže, ktorú dosiaľ šach nezaujímal.

Aby sme podporili toto šachové mládežnícke hnutie a tiež, aby sme vyhoveli mnohým čitateľom a spestrili našu stranu, zavádzame v Smene dnešným číslom pravidelnú šachovú rubriku v 8–stranných (sobotných) číslach. Budeme v nej uverejňovať všetko, čo môže šachistov zaujímať, pravda, to znamená, že pri vytváraní rubriky budeme očakávať spoluprácu čitateľov, ich návrhy, správy, nápady, priania, sťažnosti a pod. Osobitne sa obraciame na komisie mládeže pri šachových sekciách, aby nám napísali, o čom myslia, že písať treba.

Ľudí, ktorí vedia hrať šach, je veľa. Chceli by sme však do tejto zaujímavej a kultúrnej zábavy zapojiť aj ostatných. Vy, ktorí ešte neviete hrať šach, pokúste sa požiadať niektorého z priateľov – šachistov, aby vám vysvetlil základné šachové pravidlá a mal trpezlizosť si s vami zahrať, alebo si hneď zajtra kúpte jednu knihu. Má síce chmúrnu, čiernu obálku, hovorí sa v nej však o veľmi sviežom duševnom zápolení – a volá sa Šachista začiatočník. To bude pre začiatok celkom stačiť a o týždeň pokračujeme.


Vzad <<  >> Vpred