Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

(24.2.2007)


Skladba č. 374Thomas R. Dawson

Illustrated London News 1913









Mat 2. ťahom (2–12)



Sme si takmer istí, že okrem kompozičného šachu neexistuje nijaké ďalšie odvetvie duševnej činnosti (včítane hier), v ktorom by bolo možné a najmä potrebné exaktne uvažovať o tom, čo sa udialo v minulosti. Máme na mysli tzv. retrográdne šachové skladby či problémy. Ak deduktívny spôsob myslenia v týchto duchaplných produktoch ľudského mozgu môže niečo pripomínať, tak sú to iba postupy v kriminalistike. – Pozrime si príklad pre priemerného detektíva na dnešnom diagrame od známeho anglického autora (1889-1951). Je jasné, že biely dá mat druhým ťahom, ak začne 1.Vf1 s nasledujúcim nebrániteľným 2.Vf8 mat. Vyzerá to však tak, že k rovnakému cieľu vedie aj rošáda 1.0-0. Aby sme mohli posúdiť správnosť tohto ťahu, musíme poznať pravidlo kompozičného šachu, podľa ktorého rošáda je možná len vtedy, ak sa k danej pozícii mohlo dospieť bez toho, aby sa kráľ alebo príslušná veža pohli. (Vychádza sa zo známeho pravidla hraného šachu, kde je rošáda zakázaná po predchádzajúcich ťahoch kráľa/veže.) Teraz nasleduje analýza do minulosti: aký bol posledný ťah čierneho (ktorým sa dospelo k postaveniu na šachovnici) a aký ťah bieleho mu predchádzal? Samozrejme, že sa pritom predpokladá, že postavenie skladby mohlo vzniknúť v hypotetickej partii podľa platných pravidiel šachu.

Kontrolná notácia diagramu: b. Ke1 Vh1 (2), č. Kb8 Vb6 Vb7 Sa6 Sa7 Ja8 Pb5 c6 c7 d7 g7 h6 (12), biely začne a dá mat druhým ťahom – pozri text. Riešenie prinesieme o týždeň.

Riešenie skladby č. 373 (Myllyniemi): a) mat 2. ťahom: 1.e8J! e5 2.J:c7 mat, b) samomat 2. ťahom: 1.e8S! e5 2.Sc2 e4 mat, c) pomocný mat 2. ťahom: 1.e5 e8D 2.e4+ D:e4 mat, d) pomocný pat 2. ťahom: 1.e5 e8V 2.e4+ V:e4 pat. Poučný príklad pre začiatočníkov, aby pochopili základné rozdiely medzi jednotlivými výzvami. Ale celková úroveň tohto hybridu nie je vysoká, jednotvárne pôsobí najmä hra čierneho. (ff)


Vzad <<  >> Vpred