Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

(3.12.2005)


Skladba č. 317

Christian Poisson a Jacques Rotenberg

3. čestné uznanie

Probleemblad 1992









Mat 2. ťahom

"anticirce" (6–6)



Posledná (siedma) téma 8. svetovej súťaže v kompozičnom šachu je taká náročná na vysvetlenie, že by sme na ňu potrebovali minimálne dve celé rubriky. Môžeme však objasniť aspoň princíp exošachu, ktorý je pri nej predpísaný. Pôjde o dvojťažku podľa pravidiel moderného žánru zvaného anticirce. Jeho základné pravidlo znie: braný kameň sa normálne odstráni zo šachovnice, ale berúci kameň sa premiestni na svoje pôvodné pole; ak je toto "pole znovuzrodenia" obsadené, brať sa jednoducho nesmie. Na ilustráciu sme vybrali pomerne jednoduchý a poučný diagram. Zvodnosť je 1.b:c4 (s premiestnením bieleho pešiaka na c2) a hrozí 2.Jd3 mat (kráľ nemôže brať veže, lebo po premiestnení na e8 by bol v šachu!), variant 1...J:c2-g8 2.Db2 mat (lebo po pomyselnom braní čierneho kráľa by sa mohla biela dáma premiestniť na d1). Ale vyvracia 1...Sd4!, lebo šach 2.Jd3+ strelec teraz zruší ťahom 2...Sg1! (takže jazdec by sa pri braní kráľa na čiernom poli už nemohol premiestniť). Celá kombinácia vyzerá možno mysteriózne, no pri troche tréningu sa dá na to zvyknúť. Pravda, treba ešte nájsť skutočné riešenie...

Kontrolná notácia: b. Kf8 Dh2 Va5 Vc3 Jc1 Pb3 (6), č. Kb4 Sb1 Se5 Ja3 Pc4 d7 (6), biely začne a dá mat druhým ťahom podľa pravidiel anticirce. Riešenie prinesieme o týždeň.

Riešenie skladby č. 316 (Janevski – pomocný mat tretím ťahom): 1. riešenie 1.Kd6 b5 2.Kd7 V:d3+ 3.Vd6 Sc6 mat, 2. riešenie 1.Ke4 Kg1 2.Kf3 S:c6+ 3.Se4 Vd3 mat. Téma matu na poli, ktoré predtým opustila čierna figúra, je tu podaná jednoduchým spôsobom pomocou šachu v druhých ťahoch bieleho. Je takmer isté, že takéto spracovanie témy nebude mať šance na zisk väčšieho počtu bodov vo svetovej súťaži. (ff)


Vzad <<  >> Vpred