Skladba č. 291David Shire

V. cena

The Problemist 1995

Mat 2. ťahom (10–12)

Pred dvoma týždňami sa v Bratislave uskutočnili 13. medzinárodné majstrovstvá Slovenska v riešení šachových problémov. Zúčastnilo sa na nich 26 riešiteľov zo 7 štátov a cenu víťaza si odniesol známy poľský veľmajster Piotr Murdzia, keď z 90 možných bodov dosiahol 72,5 (za 290 minút). Na ďalších miestach skončili: 2. majster FIDE Emil Klemanič (Spišská Nová Ves) 70–312, 3. medzinárodný majster Ladislav Salai jr. (Martin) 65,5–293, 4. V. Kopyl (Ukrajina) 62,5–345, 5. B. Piliczewski (Poľsko) 59,5–348, 6. M. Klasinc (Slovinsko) 58,5–358, 7. J. Lörinc (SR) 58–323, 8. M. Svrček (SR) 57–360. Prekvapujúco slabšie výsledky dosiahli naši známi reprezentanti: 10. M. Kolčák, 12. Ľ. Širáň, 14. P. Gvozdják, 15. O. Mihalčo. Najlepší slovenský junior J. Smoleň bol devätnásty. V súťaži trojčlenných družstiev zvíťazilo Slovensko A pred Poľskom a Slovenskom B. Tradičné pridružené súťaže v riešení dvojťažiek sa skončili víťazstvom Murdziu (vo finále "Solving show" nad Širáňom 5:4), resp. Širáňa (s 12 bodmi v bleskovej súťaži) pred Kopylom 11. Na diagrame je jedna z dvojťažiek predložených na majstrovstvách.

Kontrolná notácia: b. Kf8 Dc8 Vb4 Vb6 Sb7 Sd8 Jd7 Je5 Pc5 c7 (10), č. Kf5 Df1 Va1 Vh6 Sd1 Jh3 Jh8 Pb3 d3 g4 g6 h7 (12), biely začne a dá mat druhým ťahom. Riešenie prinesieme o týždeň.

Riešenie skladby č. 290 (Kempe – mat druhým ťahom): 1.Vd8 tempo 1...Vd5~ 2.J:e6 mat, 1...Vd6~ 2.Jb5 mat, 1...Vb6+ 2.S:b6 mat (1...Vb5+, Ve5, Vd7(:d8), Jg3~, e5 2.J:b5, Vd3, J:e6, Ve4, Vd3 mat). Tri varianty s úplným využitím poloväzby, ostatné "na dôvažok". Tempová dvojťažka absolútne bez duálov. Podľa súčasných zvyklostí má príliš zrejmý úvodník (lepšie by bolo 1.Jg4-f6), ale autor historicky prvej poloväzby asi postupoval správne, ak ju "spropagoval" práve úvodníkom. (ff)