Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(22.10.1971)


Problém č. 458 – originál

Ján Michalko, Važec

Mat 3. ťahomKontrolná notácia: biely Kg7 Sa7 Sf7 Jb5 Jb6 (5 kameňov), čierny Ke7 Vd3 Jd2 Pb4 c4 d5 e3 f3 g5 (9 kameňov), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom. Je to ďalší problém do novej dlhodobej riešiteľskej súťaže, ktorú sme vypísali pred týždňom. Ceny získa 40 riešiteľov, prvé štyri ceny sú 400, 300, 200 a 100 Kčs. Riešenie treba poslať vždy do 20 dní od uverejnenia problému na adresu redakcie Nedeľnej Pravdy, Bratislava, Štúrova 4, s poznámkou ŠACHOVÁ SÚŤAŽ pri adrese.


Slávna šachistka

Futbal a šach sú športy, v súvislosti s ktorými sa ženy nespomínajú príliš často. Je tu však predsa rozdiel: kým slávne futbalistky zatiaľ neexistujú, slávne šachistky áno. A najznámejšou medzi nimi je nesporne Věra Menčíková, ktorá by sa bola dožila tohto roku už 65 rokov, nebyť fašistického bombardovania Londýna r. 1944.

Narodila sa v Moskve (jej otec bol Čech, matka Angličanka) a do svojho pätnásteho roku žila v Rusku. Potom presídlila s matkou do Anglicka, kde v známom prostredí hastingského šachového klubu pokračovala vo svojej šachovej dráhe, ktorú začala ešte na moskovských školách. Pod vedením slávneho maďarského veľmajstra Maróczyho sa zúčastňovala na vianočných turnajoch v Hastingse od r. 1923 a r. 1928 (22-ročná) už mala silu priemerného medzinárodného majstra. Menčíková bola československou štátnou občiankou a hájila farby republiky v mnohých významných turnajoch. Na turnaji v Ramsgate (Anglicko) r. 1929 bola 2.-3. spolu s Rubinsteinom a Capablancom, ale pred svojím učiteľom Maróczym, r. 1931 vo Worcestri vyhrala I. cenu, tretia bola v Maribore r. 1934 a v Parmouthe r. 1935 atď. V zozname známych šachistov, ktorí zostali na štíte Menčíkovej sú Euwe, Reshevsky, Mieses, Sämisch a ďalší.

Svoju mimoriadnu silu medzi ženami preukázala v siedmich turnajoch o ženské majstrovstvo sveta, v ktorých vždy zvíťazila s naprostou prevahou. Vcelku v týchto súťažiach zohrala 83 partií, z ktorých len jednu prehrala a štyri remizovala. Od r. 1927 plných 17 rokov bola majsterkou sveta v šachu a len tragická smrť jej tento najvyšší titul vzala.

Jednu z partií Věry Menčíkovej uverejníme v nasledujúcej rubrike.


Vzad <<  >> Vpred