Vzad <<  >> Vpred

Šachistom

Vedie Ladislav Salai, st.

(1961)


Úloha č. 6

Biely remizuje (2+3)Máte záujem zdokonaliť sa v šachovej hre? Chceli by ste zmerať svoje sily so silnejšími súpermi? Máte záujem reprezentovať Podpolianske strojárne v okresnom prebore družstiev? Chceli by ste sa naučiť správnym zásadám začatia partie, vedenia strednej hry a koncoviek? Máte záujem o zaujímavé a poučné úlohy, o ich riešenie a oboznamovanie sa s obsahom úlohy? Chcete sa naučiť dobre riešiť šachové úlohy a štúdie?

Vyžiadajte si čím skôr prihlášku do šachového krúžku u súdruha Salaia v administratívnej budove, č. dv. 119, č. tel. 360.

Nová úloha do riešiteľskej súťaže má podmienku Biely remizuje. Na ťahu je biely a z postavenia zdanlivo prehratého vyťaží remízu. 1.c8D? nejde pre 1...Sf5+ 2.Kd6 S:c8 3.K:c8 b5! a biely už nezabráni premene čierneho pešiaka na dámu. Kto nájde zaujímavé manévrovanie bieleho kráľa, získava v našej riešiteľskej súťaži 4 body. O remíze musí byť rozhodnuté najneskoršie v piatom ťahu.

Riešenie úlohy z minulého čísla. 1.Db8! (tempo). Čierny je v nevýhode ťahu. Po 1...Kh7 2.Sf5 mat a po 1...Jb6~ 2.Db1 mat.


Vzad <<  >> Vpred