Vzad <<  >> Vpred

Šachistom

Vedie Ladislav Salai, st.

(1961)


Úloha č. 3

Fritz Hofmann

Sonntagsblatt 1887

Mat 3. ťahom (6+1)Kontrolná notácia: b. Ke4, Pc7, Pd6, Pe7, Pf6, Pg7 (6), č. Ke6 (1).

Niekoľko slov k tejto úlohe. Čítali alebo počuli ste o tom, či možno zostrojiť šachový automat? Môžu byť použité elektrónkové počítacie stroje na určovanie správnych ťahov v šachovej partii?

Doterajšie výskumy vedcov-matematikov v SSSR a USA jednoznačne ukázali, že nie. Najmodernejšie elektrónkové počítacie stroje majú výkon niekoľko stotisíc početných úkonov za sekundu, ale aj pri tejto rýchlosti sa ukázali "pomalé" pri vyhľadávaní správneho ťahu v danej pozícii, nehovoriac o tom, že človek sám nemá tie znalosti, ktoré by boli nevyhnutné, aby počítací stroj dostal inštrukcie ako hrať.

Moskovskými matematikmi zostrojený stroj po dlhých pokusoch sa predsa len naučil riešiť jednoduchšie úlohy. Jednou z nich (pozri diagram) uverejňujeme pre našich riešiteľov. V postavení na diagrame začína biely a po akýchkoľvek obranách čierneho najneskoršie v treťom ťahu vynúti mat.

Pre zaujímavosť: Šachový stroj riešil túto úlohu plných 12 minút. Za aký čas sa to podarí rozriešiť vám? Dvoch správnych riešiteľov odmeníme knižnými cenami.

Za správne vyriešenú šachovú úlohu z minulého čísla odmeny dostali súdruhovia Pázmány a Strapko.

Pripravil Salai.


Vzad <<  >> Vpred