Vzad <<  >> Vpred

ARMÁDNY ŠACH

Vedie František Ungváry

(14.7.1951)

Táto rubrika je šachovou rubrikou vojakov!


Úloha č. 166

Leonid Zagorujko, Moskva

Šachmaty v SSSR 1950









Mat 2. krokom (6–8)


 

Úloha č. 167Samuel Loyd

Saturday Courier 1856









Mat 3. krokom (5–2)



Kontrolná notácia: č. 166: b. Ka1 Df3 Vc1 Vd8 Jb4 Jg4 (6), č. Kd4 Dd7 Se5 Je4 Jg2 Pc5 d3 e3 (8) – mat druhým krokom, č. 167: b. Kh3 Sd5 Sf6 Jh6 Pd2 (5), č. Kf4 Pd4 (2) – mat tretím krokom. Riešenie do 14 dní.


Naša nová riešiteľská súťaž

V snahe zvýšiť záujem o "Armádny šach" zmenili sme od 1. júla 1951 podmienky našej riešiteľskej súťaže. Súťaž sa stáva permanentnou, t. j.: každý riešiteľ, ktorý dosiahne určitý počet bodov, bez ohľadu na čas, ktorý na to potrebuje, vyhráva hodnotnú knižnú cenu. Chceme tým umožniť vyhrať všetkým riešiteľom, hlavne však tým menej skúseným, ktorých odteraz už vôbec nebude musieť mrzieť, keď nejakú úlohu nevyriešia, lebo nahradiť si to budú môcť kedy-koľvek neskôr. Počet bodov potrebných na získanie odmeny sme určili na "60"! Avšak už "40" bodov postačí na výhru tým, ktorí doteraz ešte nemali úspech! Po získaní potrebného počtu bodov sa bodovanie začína znovu... Do novej súťaže započítame aj body tých riešiteľov, ktorí v poslednej súťaži (od 1. apríla do 1. júla) sa nedostali medzi výhercov!

Vedúci "Armádneho šachu"


Riešenie úlohy č. 161 (Nazarov a Ponomariov): 1.Ke8! hrozí 2.Df8 mat. Tematické varianty 1...Sd4 2.Ve4 mat, 1...Jc4 2.Dd4 mat. – Vzájomné viazanie čierneho jazdca a strelca.

Riešenie úlohy č. 162 (Manfield): 1.Jc2! hrozí 2.De3 mat, 1...Sa7+ 2.c5 mat, 1...Da7+ 2.Jfd4 mat, 1...Jd5 2.Dh7 mat, 1...Je4 2.Je5 mat, 1...J:c2 2.Vb3 mat. – Krížny šach vo dvoch tematických variantoch.

Dodatok k riešeniu úlohy č. 160 (Košař): Po 1.d6 h5 2.Je1 Kh3 ide okrem hlavného pokračovania 3.Jf3 aj duál 3.Jg2 h4 4.Jf4 mat. – Úloha má však predchodcu: M. Havel, Nár. Osvobození 1926: b. Ka1 Vb6 Jb1 (3), č. Ka4 Pa6 (2) – mat 4. krokom: 1.Jd2, atď., podobne ako u Košařa!!! (B. Formánek).

Správni riešitelia sú títo: (č. 161 a č. 162: 4 body): Bedrich Formánek, voj. Bohumil Klimák (dodatočne aj č. 159 a č. 160), Valerián Klocháň (dodatočne aj č. 159 a č. 160). (Len č. 161, alebo č. 162: 2 body): slob. Juraj Cintula, slob. František Čech, čat. ašp. Michal Červeň, voj. Hermann Fillo, Alexander Fríborský, voj. Július Garaj, Leopold Halmoš, Martin Hladíš, voj. Pavol Kašťák, Andrej Lastovecký, František Lánik, Dr. Karol Longauer, Jozef Mokráň, Martin Plaček, Alexander Pogáň, Václav Rybář, Imrich Žabka. (Len 159 a č. 160, dodatočne): svob. Karel Kašpárek.


Príhovor autora k čitateľom

Milí priatelia! Ako vojak s radosťou som prijal šachovú rubriku, ktorá začala 16. októbra 1949 vychádzať v "Obrane ľudu". V tom čase, vo voľných chvíľach najbližšie som mal "Obranu ľudu" a ako šachista mohol som mať len radosť z toho, že redakcia na nás pamätala kúskom miesta pre šachovú rubriku. Už vtedy som cítil, že táto rubrika bude mať blahodarný účinok na rozvoj šachovej hry v kasárňach. A skutočne možno súdiť, že nedeľný diagram v "Obrane ľudu" u mnohých vzbudil lásku k šachovnici. Postupne sme sa po jednom hlásili k spolupráci a podnetnými návrhmi sme sa usilovali zveľadiť a zachovať našu rubriku.

Myšlienka propagovať problémový šach a vychovávať nový, mladý káder problémistov, bola prvá, ktorá sprevádzala od vzniku rubriku. Veď tu sa objavovali noví adepti so svojimi prvotinami. Tu nachádzali prvú vzpruhu pre ďalšiu prácu tým, že ich, zatiaľ nedokonalé výtvory, tu uzrely svetlo sveta. Ale boli mnohí, ktorí sa pokúšali prvý raz vo svojom živote z diagramu vyčítať niečo šachového, Ako na to ísť? Kládli si otázku a nik im nedal odpoveď. Hrať vedeli, ale ich túžba: postaviť sa do jedného šíku s ostatnými v boji o prestíž v riešení, to im ťažko bolo možné. Mal som toto na mysli už v kasárňach, lebo som to spozoroval. Tu ma napadla myšlienka, poradiť týmto budúcim ctiteľom šachu.

Tak sa teda zrodil nápad, sprístupniť vhodnou formou riešenie a prípadne i skladanie šachových úloh. Podujal som sa túto myšlienku realizovať a na "požiadanie" s. vedúcim rubriky, dal som sa do písania "Šachovej poézie". Predpokladal som, že moje riadky budú čítať všetci tí čitatelia "Obrany ľudu", ktorí sem-tam niečo z toho šachu vedia. Pokúšam sa o čo najprístupnejšiu formu podávania svojich článkov, aby nejaké odborné rozumovanie neodradilo čitateľov. Pri začiatku som na to pamätal a požiadal som Vás milí priatelia, aby ste reagovali na moje riadky. Dosiaľ sa tak však nestalo, až na jeden prípad. Aj to bol Formánek, ktorý ako zručný skladateľ posudzuje skôr odbornú časť a ja by som rád chcel počuť posudok šachistov riešiteľov-amatérov.

Milí priatelia! Povedzte mi, ako sa Vám tá "šachová poézia" páči, aký máte o nej úsudok, čo ste doteraz zachytili, čo Vám bolo málo jasné, lebo nesrozumiteľné? Či vôbec je účelné ďalej pokračovať a keď, tak akým spôsobom. Naša rubrika nech je tribúnou pre nás všetkých. Tu hľadajme všetci to, čo nemôžeme nájsť v knihách. Rád by som chcel vytvoriť korešpondujúci kolektív, v ktorom by sa riešily všetky otázky šachu. Naša rubrika by mohla pomáhať v organizovaní "armádneho šachu". Veď viem, koľko toho máte na srdci, len von s tým. Píšte vedúcemu rubriky a keď máte pre mňa niečo k šachovej poézii, tak mi priamo napíšte na adresu: Hájniky č. 14, okr. Zvolen, aby som mohol Vaše priania a návrhy hneď realizovať.

Očakávam, že môj príhovor k Vám, milí priatelia šachisti, prinesie očakávané ovocie, lebo iste všetci chcete mať takú šachovú rubriku, aká sa Vám páči.

Váš Jozef Linder


Vzad <<  >> Vpred