Vzad <<  >> Vpred

Šach - Mat

( 8. 12. 1977)


Problém č. 2

Rukopis al-Adlí

IX. storočie

Abun-Naam

Mat 3. ťahom (5–5)Kontrolná notácia: b. Kg8, Ve1, Vg1, Jg3, Pf4 (5), č. Kf6, Vd7, Vh7, Jg6, Pf5 (5), mat 3. ťahom. Biely začne a dá mat najneskôr 3. ťahom – tzv. trojťažka.

Otázka, kedy vznikol šach je predmetom rôznych sporov a hypotéz. Bolo však dokázané, že starí Egypťania, Číňania, Gréci a ani Rimania nepoznali šach. Historické doklady tvrdia, že šach vznikol v Indii asi v roku 570. V 7. storočí prevzali šach do svojich osídiel Arabi a Peržania. Práve v arabských rukopisoch sa vyskytli aj prvé šachové problémy tzv. mansúby. Boli to krátke obetné kombinácie, ktoré sa predkladali na hru o stávku. Zachovalo sa ich asi 680. V 9. storočí našli mansúby svojich napodobniteľov v Európe (asi 550) – boli to prechodné typy medzi úlohou a štúdiou. Najväčší rozvoj problémového šachu nastal až v 19. storočí, kedy sa už ustálili základné zásady šachovej kompozície.

Predkladáme vám na riešenie arabskú mansúbu – kombináciu, začínajúcu šachom. Riešenie nezabudnite zaslať do 12 dní na adresu Marian Cyprian, Sládkovičova 749, 018 41 Dubnica nad Váhom. Troch správnych riešiteľov odmeníme knihami.


Vzad <<  >> Vpred