Vzad << >> Vpred

ŠACHOVÉ OKIENKO

Vedie Ivan Garaj

(22. 4. 1965)


Problém č. 177

Jefim Ruchlis, SSSR

Originál pre Ľud

Mat 2. ťahom (7+5=12)


 

Problém č. 178

Otto Wurzburg, USA

Mat 3. ťahom (3+1=4)Kontrolná notácia: 177: bKh2 Db2 Vg2 Sa6 Jf3 Pd2 e2 (7), čKd1 Vd6 Ve6 Sb6 Sg6 (5) – dvojťažka. Pozor na veľmi silné zvodnosti. 178: bKd5 Dg4 Sh4 (3), čKf1 (1) – mat 3. ťahom.


V. I. Lenin a šach

Pred 95 rokmi, dňa 22. apríla 1870, sa narodil jeden z najväčších géniov ľudstva – zakladateľ nového a lepšieho sveta – filozof, spisovateľ a štátnik – Vladimír Iľjič Uľjanov, zv. Lenin – veľký priaznivec a obdivovateľ šachovej hry. Hoci sa jej venoval len vo chvíľach oddychu, i tak dosiahol v nej solídne výsledky. Svedčí o tom fakt, že raz vo vyhnanstve v obci Šušenskom hral naraz naslepo proti trom šachistom a vyhral. Hľa, ako opisuje Lenina jeden zo skúsených šachistov, P. N. Lepešinskij: "Sedí nad šachovnicou v zmeravenej póze ako kamenná socha, zosobňujúca nadľudské vypätie rozumu. Na jeho sokratovskom čele výrazne vynikajú kvapky potu, hlava nízko naklonená k šachovnici, oči nehybne sústredené tam, kde prebieha hlavný strategický bod boja..."

Lenin bol veľkým obdivovateľom aj šachových úloh. Mal rád hlavne vtipné úlohy a najradšej ich riešil priamo z diagramu. Jedna z posledných spomienok na Lenina za šachmi sa našla v pamätiach jeho brata D. I. Uľjanova z r. 1922, kedy Lenin odpočíval v Gorkách. Uľjanov (sám zložil niekoľko dobrých úloh) mu vtedy na rozptýlenie dával riešiť šachové úlohy. Spomína, že osobitne sa mu páčila trojťažka amerického skladateľa Wurzburga, ktorú Lenin vyriešil za 5 minút. Za ako dlho sa to podarí Vám? I. G.


Vzad << >> Vpred