ŠACHY
Vedie Bedrich Formánek
(18.2.1954)
Riešenie úlohy č. 27 (Promislo): pred úvodníkom na každý ťah čierneho biely matuje: po ľub. ťahu Jb6 vyjde mat 2.Dc8; ten istý jazdec môže však túto "vnútornú" (sekundárnu) hrozbu brániť špeciálnou, tzv. predĺženou obranou 1...Jb6-d7; pritom si škodí (blokovaním ústupu svojmu kráľovi na d7, takže vyjde 2.Dg8 mat; ďalšia hra 1...Jc5~ 2.Dd5 mat (bez predĺženej obrany). Po úvodníku 1.Dd8-c7! (tempo – bez hrozby !) sa zachová len jeden z týchto matov: 1...Jb6~ 2.Dc8 mat, kým ostatné dva sa zmenia ("zámena matov"): predĺžená obrana 1...Jb6-d7 2.Dc4 mat a 1...Jd6~ 2.d4-d5 mat. Dokonale využitá poloväzba. – Krásna úloha!
Úvodník v úlohách
Už sme sa zmienili kratšími staťami o obranách a matujúcich ťahoch šachových úloh. A tak nám ostáva ešte prvý ťah ("kľúč", "úvodník"). Úvodník je pre riešiteľa zrejme najdôležitejším ťahom, lebo až po jeho objavení môže nájsť ostatné (obranné alebo útočné) ťahy. Z hľadiska riešiteľa, teda šachistu, ktorý sa díva na úlohu najprv ako na hádanku, je krajší a zaujímavejší úvodník, ktorý sa ťažko nájde. Taký je iste každý zdanlivo neútočný ťah, ťah zdanlivo prospešný čiernemu (v prvom rade uvoľňujúci polia čiernemu kráľovi, potom rozväzujúci čierne figúry a pod.), alebo zdanlivo škodlivý bielemu (napr. viažuci biele figúry, umožňujúci šachy bielemu kráľovi atď.). Naopak, je veľmi zlý úvodník, ktorý zaberá čiernemu kráľovi ústupové polia a menej zlý, ktorý rozväzuje biele alebo viaže čierne figúry atď. Pekne tiež pôsobí vzdialenie bielej figúry v prvom ťahu od čierneho kráľa, kým mobilizácia figúry, ktorá pred úvodníkom bola vzhľadom k čiernemu kráľovi celkom pasívna, je nesprávne a uberá úlohe na hodnote. Čo sa týka spomínanej požiadavky malej útočnosti úvodníka, vzniklo konečne pravidlo, že sa (až na nepatrné výnimky) v úvodníku nesmie šachovať ani brať čierna figúra silnejšia od pešiaka, pričom aj pešiak je dotknuteľný len v prípadoch odôvodnených témou.
Potiaľ vie oceniť úvodník iste každý šachista. Avšak v modernej úlohovej tvorbe (zvlášť vo dvojťažkách) hrá úvodník najvýznamnejšiu rolu aj v strategickom (kombinačnom) obsahu úlohy; a tu jeho hodnota ostane neskúsenému riešiteľovi často skrytá.
Predovšetkým sa to týka tzv. zdanlivých hier, t. j. tých, ktoré vychádzajú po ťahoch čierneho len pred úvodníkom. Úvodník je v úlohách tohto typu hlavným strategickým ťahom, lebo je to práve on, ktorý spôsobí v pozícii zmenu, potrebnú k tomu, aby zdanlivé hry v skutočnosti nevyšli, ale aby sa zamenili na nové, také, ktoré pred úvodníkom neexistovali. Podstatou týchto druhov úloh je teda akési oklamanie riešiteľa, čo vynikne zvlášť v úlohách "biely na ťahu" a tých, kde zdanlivé hry vychádzajú po veľmi silných, nápadných ťahoch čierneho, zvlášť po šachoch bielemu kráľovi.
Nakoniec treba v súvislosti s úvodníkom spomenúť ešte tzv. zvodnosti, zdanlivé úvodníky, ktoré k cieľu pre určitú obranu nevedú, ktoré teda zvádzajú riešiteľa a sťažujú mu hľadanie riešenia. Do tohto odboru patrí najprv téma "predĺženého útoku", ktorej vtip spočíva v presnom výbere jediného z viacerých zdanlivo rovnako dobrých ťahov jednej bielej figúry, potom stále obľúbenejšie zvodnosti so zámenou obsahu (vzhľadom k hrám po skutočnom úvodníku) a konečne jednoduchšie zvodnosti, v ktorých však tiež musia byť uskutočnené strategicky cenné varianty a ktoré vyvracia tiež jediná obrana čierneho.
Všetky tieto myšlienky, ktorých pointa je v úvodníku, vznikli najskôr z obavy pred vyčerpaním prostých strategických motívov a dnes sa už natoľko rozšírili, že tvoria najmenej 80 percent produkcie moderných dvojťažiek.
Úloha č. 41 Halvar Hermanson I. cena Schackwärlden, 1932
Mat 2. ťahom (7–3) |
Kontrolná notácia: b. Kd4, Da2, Vb7, Sa4, Jd5, Je8, Pe4 (7), č. Ke6, Dd8, Vh7 (3), biely začne a dá mat druhým ťahom.
V dnešnej úlohe do súťaže vytvoril autor elegantným spôsobom zámenu matov na šachy bielemu kráľovi. Zámena matu je charakterizovaná rôznymi matmi na rovnakú obranu čierneho pred a po úvodníku. – Riešenie pošlite do 14 dní na adresu redakcie. Udajte aj zdanlivé hry (t. j. maty po určitých ťahoch čierneho – v tomto prípade šachoch – pred zahraním úvodníka)!
Upozornenie! Keďže prišlo veľa nesprávnych riešení Liburkinovej štúdie č. 11, upozorňujeme riešiteľov, že po 1.Kb2 biely prehrá (ako?). Správne je len 1.Jg3+ Kh4 2.Kb2. Ako však treba pokračovať po najlepšej obrane čierneho 2...c1D+!? Aj Sb1 hrá! Termín na riešenie nezmenený.