18 Vzad <<  >> Vpred 20

ŠACHY

Vedie Bedrich Formánek

(8.10.1953)


Korešpondenciu pre túto rubriku posielajte na adresu redakcie Ľudu, Bratislava, Michalská č. 3, s poznámkou ŠACHY.


Turnaj kandidátov

Záujem šachistov celého sveta sa v poslednej dobe sústreďuje do Zürichu, kde do konca októbra pobeží druhá časť najväčšieho turnaja na svete, ktorého víťaz získa právo vyzvať v budúcom roku majstra sveta Botvinnika na zápas o prvenstvo a titul.

Už prvá polovica turnaja priniesla urputné boje o body so všetkými znakmi veľkých turnajov: opatrnosťou v otvoreniach, veľkým počtom remíz (vyše 50 percent), ale tiež častou časovou tiesňou a z nej vyplývajúcimi chybami. Najvyrovnanejší výkon podal zatiaľ Smyslov. Veľa neriskoval, ale výborným prehľadom a bohatstvom nápadov vedel, ťažiť i z malých chýb súperov. Je jedným z tých, ktorých časová tieseň pritlačila najzriedkavejšie. V tom sa veľmi líšil od svojho súpera Reshewského, ktorý naopak strácal v otvoreniach veľa času, takže jeho partie maly skoro vždy napínavý priebeh, ale presnou, rýchlou hrou v tiesni sa mu obyčajne podarilo túto napínavosť obrátiť vo svoj prospech. Vynikol zvlášť v obrane. Utrpel jedinú porážku v dlhej partii s Bronštejnom, veľmi bojovným, ostro útočným veľmajstrom, zo všetkých účastníkov hrajúcim najoriginálnejšie, s mnohými novými obratmi v otvorení. Veľmi rád vytvára komplikované, dvojsečné pozície, ktoré sa nedajú dobre prehliadnuť a v ktorých sa dá riskovať. "Nepríjemnosť" jeho štýlu pocítil aj Smyslov, keď len po dlhom boji sa dokázal ubrániť Bronštejnovmu útoku a partiu remizovať. Bronštejn je známy výborným turnajovým finišom. Tesne za nimi je Najdorf. Z hornej polovice prekvapil exmajster sveta Dr. Euwe, najstarší účastník turnaja, hrajúci však nečakane bojovne, s najmenším počtom remíz (5) a s piatimi výhrami, v čom sa mu vyrovná len Smyslov. Zvlášť dobre začal, nemyslíme však, že by vedel vážne zaútočiť na prvé miesto. Delí sa o 5.-7. miesto s mladým Petrosjanom a predbežným kráľom remíz (11!), Boleslavským. Petrosjan mal slabý začiatok (po šiestu partiu 2 body), potom sa však vzchopil a s elánom začal chytať body. Viac sa čakalo od Keresa, v minulom roku najúspešnejšieho šachistu na svete, ktorý však podobne ako Bronštejn zvykne mať oveľa lepšie turnajové závery. Mladý Tajmanov hrá so striedavými úspechmi, zatiaľ čo Kotov, víťaz medzizápasového turnaja 1952 (Saltsjöbaden-Stockholm), ktorý bol jedným z favoritov, prekvapil slabou hrou na začiatku (po siedmu partiu 1 1/2 bodu).

Celkove charakterizuje prvú polovicu turnaja veľmi dobrá obranná hra väčšiny účastníkov, čoho dôkazom je aj väčší počet výhier čiernych než bielych. Najčastejšie sa hraly moderné zavreté hry: Nimcovičova indická a kráľovská indická. Otvorenie 1.e2-e4 sa vyskytuje viackrát len v posledných kolách.

Ukázky partií z turnaja prinesieme v ďalších rubrikách.


II. riešiteľská súťaž

Redakcia Ľudu vypisuje 2. štvrťročnú šachovú riešiteľskú súťaž o ceny. Riešiteľská súťaž sa bude týkať vyriešenia šachových úloh a štúdií, uverejnených v našej rubrike do konca roku 1953.

Správne riešenia sa bodujú: dvojťažka 2 body, trojťažka 3 body atď. Podobne tiež objavenie prípadných vedľajších riešení a duálov.

Desať riešiteľov s najväčším počtom bodov odmeníme knižnými cenami v týchto hodnotách: I. 80.-, II. 60.-, III. 40.-, IV. 30.-, V. 20.-, VI. až X. cena po 15.- Kčs.

Riešenia posielajte vždy najneskôr do 14 dní na hore uvedenú adresu. – Na súťaži sa môžu zúčastniť jednotlivci aj kolektívy. Mená riešiteľov uverejníme.

Šachová rubrika je v každom štvrtkovom čísle ĽUDu.



Úloha č. 17

William Meredith

Chess Journal 1888









Mat 2. ťahom (6–3)



Kontrolná notácia: b. Kc8, Dc2, Vh1, Sa2, Sh4, Pf6 (6), č. Kh8, Vf1, Sa1 (3) – biely začne a dá čiernemu mat 2. ťahom. – Jednoduchá, ale vtipná úloha!

(Pre začiatočníkov poznamenávame, že každá správna úloha má len jedno riešenie; vedľajšie riešenie úlohu znehodnocuje.)


18 Vzad <<  >> Vpred 20