10 Vzad <<  >> Vpred 12

ŠACHY

Vedie Bedrich Formánek

(13.8.1953)


Riešenie úlohy č. 2 (biely: Kb1, Dc8, Vd5, Sd3, čierny: Kb6, De7, Pb4, e3, mat 2. ťahom): 1.Vd5-a5! hrozí 2.Va6 mat, 1...Da7 2.Vb5 mat, 1...Db7 2.Dc5 mat, 1...Dc7! 2.Da6 mat (1...K:a5 2.Da6 mat). Rozoberme podrobne jednotlivé varianty. Obranný moment ťahov Da7 a Db7 je jednoduchý, priame krytie hrozby; všimnime si však, prečo po týchto obranách ide mat: po Da7 z toho dôvodu, že kráľ nemôže ustúpiť na a7; hovoríme, že samoškodiacim momentom je tu "blokovanie poľa", čím sa myslí znemožnenie ústupu čierneho kráľa na určité pole preto, že ho obsadila jeho vlastná figúra. Samoškodiaci moment obrany zistíme veľmi ľahko tak, že mat, ktorý po nej vychádza, skúsime dať v hrozbe (teda bez toho, že by čierny vôbec ťahal): 1.Va5 2.Vb5 mat? Nejde jedine pre ústup Ka7; preto blokovanie poľa je tiež jediným samoškodiacim momentom obrany Da7. Vo variante Db7 ide zrejme tiež o blokovanie poľa (b7) súčasne však o odlákanie čiernej dámy od krytia c5 (pretože hrozba 2.Dc5 nevychádza nielen pre Kb7, ale aj D:c5). Najzaujímavejší je variant Dc7: určitý vtip je totiž už v jeho obrannom momente, pretože Dc7 kryje hrozbu nepriamo a to tým, že preruší pôsobnosť bielej dámy na c5. Tento motív má niekoľko názvov: preclonenie, vykľúčenie, prekrytie bielej figúry. Aj tu si však čierny škodí tým, že blokuje pole (c7). Blokovanie poľa je teda akýmsi sjednocujúcim motívom tejto úlohy.


Základné motívy obrán v úlohách

Šachovú úlohu tvorí súhrn niekoľkých variantov, t. j. matových pokračovaní po jednotlivých obranách. Obranou sa teda čierny bráni proti hrozbe (čo v tempových úlohách odpadá) a súčasne si sám škodí, lebo umožní bielemu nový mat. Motívy obranné aj škodiace môžu byť rôzne a dajú sa spájať v rôznych obmenách, avšak vždy môžeme určiť niektoré základné motívy, ktoré tvoria "strategický obsah" každej obrany.

A. Obranné motívy: 1. priama obrana (krytie poľa alebo línie, z ktorej sa dáva mat, prípadne branie hroziacej figúry), 2. odťah čiernej figúry, čím sa dostane do hry diaľková čierna figúra (tzv. vkľúčenie alebo odclonenie), 3. viazanie hroziacej figúry, 4. odviazanie čiernej figúry, 5. prerušenie pôsobnosti inej bielej figúry (tzv. prekrytie, preclonenie, vykľúčenie), 6. odblokovanie poľa (umožnenie ústupu čiernemu kráľovi), 7. ústup čierneho kráľa, 8. šach bielemu kráľovi.

B. Samoškodiace motívy: 1. prosté odlákanie čiernej figúry (od poľa alebo línie), prípadne prilákanie 2. prerušenie pôsobnosti čiernej figúry (tzv. vykľúčenie alebo preclonenie), 3. odviazanie bielej figúry, 4. viazanie čiernej figúry, 5. uvoľnenie pôsobnosti bielej figúry (tzv. odkrytie, odclonenie, vkľúčenie), 6. blokovanie poľa, 7. "vtiahnutie" kráľa do matovej siete.


Aby sme dali začiatočníkom podnet k samostatnej tvorbe, vypisujeme


Tematický turnaj v skladaní úloh

pre tých šachistov, ktorí doteraz ešte v žiadnej úlohovej (skladateľskej) súťaži nezískali cenu.


Úloha: Biely začne a dá mat 2. ťahom.

Téma: Po prvom ťahu má čierny kráľ jedno voľné ústupové pole (môže ho mať už aj pred prvým ťahom); v jednej obrane čierny toto pole blokuje (aspoň raz), v druhej obrane je prevedené odblokovanie poľa (samozrejme iného).

Príklad: Biely: Kc7, Vc6, Sc2, Jd7, Pc3, čierny: Kd5, Vh4, Pc5, e6 (postavenie už po prvom ťahu): hrozí 2.V:c5 mat – voľné pole c4; 1. obrana 1...Vc4 (blokovanie) 2.Vd6 mat, 2. obrana 1...e5 (odblokovanie poľa e6) 2.Jb6 mat. V 1. obrane teda ide o samoškodiaci, kým v 2. o obranný moment. Okrem toho musí úloha obsahovať ešte aspoň dva ľubovoľné varianty (1...Kc4 do toho nepočítajúc), ktoré v príklade chýbajú; zväčší hodnotu úlohy, keď aj v nich budú urobené podobné motívy. Každý autor môže poslať viac úloh, súťažiť však bude len najlepšia z nich.

Termín zaslania: najneskôr do 31. októbra 1953. Tri najlepšie úlohy odmeníme knižnými cenami.



Úloha č. 8

Igor A. Aljošin

Šachmaty v SSSR, 1940









Mat 2. ťahom (6–9)



V dnešnej úlohe blokáda jedného voľného poľa so štyrmi rôznymi matmi. Ťažká téma!

Riešenie pošlite do 21 dní na adresu redakcie.


10 Vzad <<  >> Vpred 12