9 Vzad <<  >> Vpred 11

ŠACHY

Vedie Bedrich Formánek

(6.8.1953)


Poštu pre túto rubriku posielajte na adresu redakcie Ľudu, Bratislava, Michalská 3 s poznámkou Šachy.



Úloha č. 7

Dr. Jan Dobruský

Zlatá Praha 1888









Mat 3. ťahom (3–4)



Dnešná úloha predstavuje zaujímavú tému tzv. opozície, ktorú charakterizujú analogické ťahy jednej bielej a jednej čiernej figúry: biela sa stavia v niekoľkých variantoch "do opozície" proti čiernej. Zaujímavé je jej spojenie s "tempom" (s nevýhodou ťahu). Škoda však, že sa autorovi, významnému starému predstaviteľovi tzv. českej školy, nepodarilo pripojiť lepší prvý ťah, ktorý by natoľko neobmedzoval možnosti čierneho.

Riešenie pošlite do 21 dní od uverejnenia. Desať najlepších lúštiteľov úloh, uverejnených v Ľude v 3. štvrťroku 1953 vyhrá hodnotné knižné ceny.

V poznámkach k partiám sa často užívajú niektoré základné pojmy, ktoré sú pre začiatočníkov asi nie dosť srozumiteľné: v nasledujúcom článku im tieto pojmy objasníme a súčasne ich oboznámime so základnými princípmi otvorenia šachovej partie.

Šachovú hru tvoria tri základné prvky: materiál, t. j. šachové figúry, priestor, čiže šachovnica a čas – počet ťahov, potrebných k uskutočneniu určitého cieľa. Tieto tri prvky spolu predstavujú silu danej pozície. Sila pozície závisí teda od počtu a akosti prítomných figúr, od ich umiestenia na šachovnici (figúra je tým "silnejšia", čím viac polí ovláda) a od "času", ktorý máme k dispozícii pri uskutočňovaní určitých plánov. Ak chceme mať silnú pozíciu, usilujeme sa rozmiestiť svoje figúry čím účinnejšie, aby ovládaly centrálne polia a to čím rýchlejšie, t. j. v čo najmenšom počte ťahov. Ideálne prevedené otvorenie vyzerá teda takto: dva ťahy centrálnymi pešiakmi, aby sa uvoľnila cesta figúram do hry a po tom rýchly a účelný vývin figúr, čo značí, že figúry sa položia na najúčinnejšie miesta v najkratšom čase. Rýchly vývin figúr a ich centralizácia sú teda základnými princípmi správneho otvorenia; ich zanedbanie vedie vždy k zlým postaveniam. Na ukážku jedna partia:

1.e4 e5 2.Jf3 (Najsprávnejšie pokračovanie: vyvíja sa figúra s útokom proti zablokovanému pešiakovi e5, čím sa čierny núti k obrane) 2...Jc6 (najlepší ťah, ktorým sa čierny bráni, nezanedbávajúc pritom vývin; po 2...d6 uzavrie sa cesta strelcovi f8, čo značí pre čierneho priestorovú nevýhodu; veľmi zlá by bola obrana 2...f6, ktorá nielenže prekáža čiernemu vo vývine, ale aj priamo oslabuje postavenie kráľa – uvoľňuje bielemu strelcovi diagonálu c5-g8 a dáme h5-e8; ťah 2...Df6 by síce vyvíjal figúru, avšak zo skúsenosti je známe, že v počiatočnej fáze hry vyvinutá dáma sa musí brániť pred útokmi súperových figúr, čím sa strácajú dôležité vývinové "tempá") 3.Sb5 (útok novej figúry proti obrane pešiaka e5 je najlogickejším pokračovaním druhého ťahu) 3...Jge7 (prekáža vývinu Sf8 a tým "stráca čas"; lepšie bolo napr. 3...Jf6, po čom sa čierny nemusel báť ťahu 4.S:c6 d:c6, pretože po 5.J:e5 Dd4! získa zdanlivo strateného pešiaka zpäť s lepšou hrou) 4.0-0 g6 (aby mohol vyvinúť uzavretého Sf8) 5.d4 Sg7 (čierny stratil jedno vývinové tempo, pasívne umiestil svojho Je7 a už sa ukazujú následky) 6.d:e5 J:e5 7.J:e5 S:e5 8.Sh6! (situácia čierneho je veľmi vážna, biely je výborne vyvinutý a čierny kráľ má prekazenú rošádu) 8...S:b2 9.Jd2 (biely obetuje "kvalitu" (t. j. vežu za strelca alebo jazdca), čo čierny nemôže dobre prijať: po 9...S:a1 10.D:a1 by totiž biele figúry ovládly celú šachovnicu, kým čierny bol úplne uzavretý a jeho kráľ by sa nemohol dobre skryť pred útokmi bieleho) 9...c6 10.Vb1 Sd4? 11.Jc4! (katastrofa sa už nedá odvrátiť – hrozí mat Jd6) 11...c5 12.D:d4!! (dvojitý útok: proti Sc5 a Vh8) 12...c:d4 13.Jd6 mat.


9 Vzad <<  >> Vpred 11