1 Vzad <<  >> Vpred 3

ŠACHY

Vedie Bedrich Formánek

(11.6.1953)



»Praktický« a »problémový« šach

Nie všetky šachové kombinácie sa dajú uskutočniť v partii. Je dokonca známe, že praktický šach sa v poslednom čase stáva čoraz menej »kombinačným« a viac »pozičným«. To znamená, že šachisti už nehľadajú predovšetkým rýchle kombinačné cesty k dosiahnutiu materiálnych výhod, ale sa zameriavajú na ďalekosiahlejšie ciele, »budujú si pozíciu«, manévrujú figúrami tak, aby nimi ovládli čo najväčší priestor a aby potom vo vhodnom momente využili chyby súpera a prelomili jeho obranu. To je ťažší spôsob hry, vyžadujúci, akýsi »pozičný cit«, ktorý sa dá vypestovať len na základe mnohých skúseností.

Príčinou tohto vývoja šachu je jednak dnes už veľmi podrobne rozpracovaná teória otvorenia, jednak veľká ostražitosť moderných šachistov, ktorí proste nedajú príležitosť svojim protivníkom voľnejšie si zakombinovať, takže kombinácie, aké vidíme v partiách z klasických dôb šachu, sa v novodobej turnajovej praxi vyskytujú iba celkom ojedinele. Samozrejme, že v určitom smysle sa aj tu kombinuje, nie však už natoľko výrazne a na prvý pohľad menej pochopiteľne. To preto, že vybudovanie pozície je pre menej skúseného šachistu skoro nepochopiteľným cieľom. Vie, že vyhrá obyčajne vtedy, keď získa nejakú materiálnu prevahu. Chytenie figúry je cieľom konkrétnym a kombinácia sledujúca jeho dosiahnutie je preto jasná a výrazná.

K tomu sa však naskytne príležitosť len málokedy a tak sa dostáva šachista pred ťažšiu úlohu: ako vhodne rozostaviť figúry, kde hľadať slabinu súperovej obrany a ako ju využiť. A pri takomto pozičnom boji bude mať málo možností »krásne« si zakombinovať. Šach sa tak stáva síce bohatší v logickom a strategickom smysle, ale chudobnejší na zaujímavé a srozumiteľné kombinačné obraty. A práve táto druhá stránka šachu sa vysoko vyzdvihuje v šachových problémoch.

Šachový problém ja umele sostavená, čo možno najvtipnejšia a najvýraznejšia šachová kombinácia, ktorej výraznosť je dôsledkom konkrétnosti cieľa.

Najkonkrétnejším cieľom je iste mat. Potom nasleduje dobytie figúry, dosiahnutie posledného radu pešiakom atď. Podobne, keď ide o obranu pred útokom, môže byť cieľom odvrátenie hroziaceho matu (príp. záchrana patom), uhájenie zdanlivo chytenej figúry atď. To sú však súčasne aj základné motívy kombinácií z praktického šachu. Preto si teraz ujasníme niektoré termíny, ktoré šachisti často používajú nesprávne, lebo nevedia rozlíšiť problém od partie.

Pojem koncovka je vyhradený pre záverečnú fázu partie, keď je na šachovnici už pomerne málo figúr a sily sú aspoň zdanlivo približne vyrovnané. Koncovky sú predmetom teórie o koncovkách.

»Zakončenie« bude znamenať záverečnú kombináciu z partie.

»Problém« však nevznikol z partie – je to výtvor obyčajné jedného šachistu-skladateľa (»problemistu«). Z toho je hneď zrejmá jeho odlišnosť od koncoviek a zakončení partií. Ale aj medzi rôznymi druhmi problémov sú veľké rozdiely: dve hlavné skupiny tvoria štúdie a úlohy.

V štúdiách ide o dosiahnutie výhry alebo remízy (akýmkoľvek spôsobom), z čoho vyplýva ich formálna podobnosť s praktickým šachom; cieľom úlohových kombinácií je mat v presne určenom počte ťahov.

Okrem toho jestvuje ešte niekoľko zvláštnych druhov problémov, s ktorými sa soznámíme príležitostne.

Prirodzene, hlavnou podmienkou toho, aby sme mohli kombináciu nazvať problémovou, je jej zaujímavosť, prípadne prekvapivosť; skoro vždy k tomu pristupuje ešte pestrosť, mnohostrannosť.

Kým v kombinačných obratoch z praktického šachu ide totiž obyčajne len o jeden základný motív, napr. odlákanie figúry, obeť a pod., v problémoch sa zvykne takýto motív uskutočniť viacnásobne (prípadne viac rôznych motívov) a to buď vedľa seba (vtedy hovoríme o »variantoch«) alebo pri dlhších kombináciách za sebou. Prvá možnosť sa užíva väčšinou v úlohách o menšom počte ťahov, druhá najmä v štúdiách a potom v mnohoťahových úlohách.

Naša prvá úloha je príkladom na variantovú kombináciu.


Úloha č. 1

Rafael Kofman

I. cena

Šachmaty v SSSR 1948









Mat 3. ťahom (9–7)



Riešenie nabudúce.

Poštu súvisiacu s našou šachovou rubrikou, zasielajte na adresu: redakcia Ľudu, Bratislava, Michalská 3. Na liste treba uviesť poznámku Šachová rubrika.


1 Vzad <<  >> Vpred 3