Vzad <<  >> Vpred

ŠACHOVÉ OKIENKO

Vedie Ivan Garaj

(22. 6. 1968)


Problém č. 21

Carl Schlechter

Allgemeine Sportzeitung 1908

Mat 2. ťahom (4+3=7)Kontrolná notácia: bKf1 Dh6 Jd2 Jf2, čKc1 Pc2 c3 – dvojťažka.


Spasskij – Larsen a Taľ – Korčnoj

to sú semifinálové dvojice turnaja kandidátov, z ktorých už onedlho vyjde vyzývateľ Petrosiana. Spasskij si vybojoval účasť v Suchumi, hladko vyradil Gellera v pomere 5,5:2,5 b. Tým istým výsledkom zvíťazil v Amsterdame Korčnoj nad Reshewskim. V Belehrade Taľ porazil Gligoriča 5,5:3,5 boda a v Poreči zvíťazil Larsen nad Portischom 5,5:4,5 b. Bolo to najdramatickejšie štvrťfinále zo všetkých. Pred poslednou partiou bol nerozhodný stav 4,5:4,5. Larsen hral s bielymi a dokázal zvíťaziť a strhnúť tak celkové víťazstvo na seba. K štvrťfinále sa ešte vrátime v budúcich rubrikách, v ktorých uverejníme rozhodujúce partie.

KOLT – to je názov nového šachového časopisu (Keres–Olafson–Larsen–Taľ), ktorý začali na cyklostylovanom papieri vydávať brnenský šachisti Kopeček, Kalendovský a Závodný pod vedením F. Blatného. Vyšli už prvé dve čísla, ktoré obsahujú mnoho zaujímavého materiálu ako napr. "Šach a samočinné počítače", Kúpa, výmena, predaj (burza šachových kníh) atď. Problémovú rubriku vedie Z. Závodný, Brno, Hoblíková 8, ktorý bude rád, ak do tejto rubriky prispejú originálnymi úlohami a štúdiami aj skladatelia zo Slovenska. Časopis si možno objednať na adrese: DPM, Brno, Lidická 50, odd. telovýchovy, F. Blatný.

Riešenie problému č. 15 (Kubbeľ) z 4. 5. t. r. 1.b7–b8 čierny strelec!, 1...Sb8~ 2.Dc8 mat, 1...b5+ 2.D:b5 mat. Obľúbený druh žartovných úloh, v ktorých sa biely pešiak premieňa na kameň súperovej farby. Zaiste je v tom kus šachového humoru, veď vlastne takouto premenou posilnil čierneho.


Vzad <<  >> Vpred