Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(1.1.1998)


A opäť sú tu Vianoce a blížiaci sa Silvester. Mnohí očakávajú, že sa v šachovej rubrike objaví žartovná úloha (capriccio). Je to problém s vtipným riešením, ktorého myšlienka spočíva v zmene pravidla, pričom sa na túto zmenu vo výzve neupozorní (vynechávanie kameňov, otáčanie šachovnice, a. p.). S obľubou sa využíva pravidlo o premene pešiaka na kameň ľubovoľnej farby (vrátane kráľov), čo je aj dnešný prípad skladby č. 154 od známeho rumunského autora. Veríme, že ak sa vám úlohu nepodarí vyriešiť, budete sa na nás hnevať iba do Silvestra. Tak už s chuťou do riešenia!

Slávny americký spisovateľ Ernest Hemingway vlastnil cennú kolekciu obrazov a rád sa s nimi pýšil pred svojimi priateľmi. Jeden deň, keď si skupina hostí prezerala jeho obrazy všimol si Hemingway, že jeden z nich veľmi dlho pozorne študoval Masonov obraz Šachová partia. "Páči sa vám tento obraz?," spýtal sa ho spisovateľ. "To teda áno! Je to krásny obraz. Biely môže dať mat už tretím ťahom."

Riešenie problému č. 146 (Bayer) z č. 44/1997. 1.Sf7 (hrozí 2.Jf5(f1, d5)+), 1...V:f7 2.Jc3! K:c3 3.Jd5 mat, 2...Da8+, D:c3, Vf6 3.Jed5, Df4, Dd2 mat, 1...K:e4 2.Df3+ Kd4 3.Jf5 mat. Táto vynikajúca skladba je ako trójsky poklad. Skvelý úvodník sa ťažko hľadá v spleti viacerých zvodností, ale námaha je odmenená drahocennou archaickou perlou. Ďalší dôkaz geniality starých majstrov a nesmierneho bohatstva šachovej hry (MUDr. F. Pajtás, Čierna nad Tisou). Ťažké riešenie, bohatý obsah a jemné maty, to je staronemecká škola, ktorá mi dala poriadne zabrať (A. Kalita, Bratislava). V čase vzniku módne obete figúr (B. Moravčík, Banská Bystrica).

Odmenu za správne riešenie dostane R. Čižmár z Košíc a F. Pajtás z Čiernej nad Tisou.



Skladba č. 154

Victor Cuciuc

Trib. Sibiu 1972









Mat 2. ťahom (7–2)

Žartovná úloha



Kontrolná notácia: biely Ke1 Vh7 Vh8 Sa5 Jb8 Jf7 Pa7 (7), čierny Kc7 Vb6 (2) – biely začne a dá mat najneskôr druhým ťahom (žartovná úloha). Dvoch správnych riešiteľov odmeníme šachovými knihami.


Vzad <<  >> Vpred