ŠACH
(29.3.1991)
Problém č. 2405 – originál Milan Nemček, Vrútky
Mat 1. ťahom, 2 riešenia žartovný problém |
Problém č. 2406 – originál František Sabol, Havířov
Pomocný mat 2. ťahom, circešach b) Pg7 na c7, c) Pg7 na b7 |
Problém č. 2407 – originál Bohuslav Sivák, Zvolen
Sériovoťahový pomocný mat 12. ťahom |
Uťahovanie opaskov
Blíži sa prvý apríl a sme trochu na pochybách, ako ho "osláviť", keď tentoraz padne na Veľkonočný pondelok. Dal by sa o tejto zhode napísať možno aj dobrý fejtón, ale v šachovej rubrike predsa len uprednostníme aprílovú atmosféru pred veselosťou vyplývajúcou z príjemnej udalosti. A keďže naši šachoví skladatelia, ako to už neraz osvedčili, majú zmysel pre humor, tak vlastne ani nebolo treba veľa vymýšľať.
K prvému diagramu autor (mimochodom, od 1. apríla mu celkom vážne hrozí nezamestnanosť) napísal tento text: "Nová ekonomická kategória – uťahovanie opaskov – sa dotkla aj šachových kameňov. Bielych aj čiernych, samozrejme mimo monarchov, ktorí si naopak svoje opasky povolili. Chuderky dámy nemajú viac síl ako veže, veže, tie zase ako strelci či kone, strelci a kone sa zmenili na úbohých pešiakov, a sedliaci, tí doplatili najviac, jednoducho sa vyparili." Po tomto úvode iste nebude pre riešiteľov ťažké objaviť dvakrát mat prvým ťahom. Č. 2406 nepatrí do oblasti žartovných problémov, ale taktiež mu nechýba autorov humor: "Skladba je venovaná česko-slovenskému federativnímu parlametnu. Černý král vytváří svými tahy vnitřní kostru česko-slovenské vlajky. První řešení je za Slovensko, druhé za Čechy a tretí za Moravu". Priznáme sa len, že nám tu akosi chýba to Sliezsko, vlastne ani nevieme, či autor sám pochádza zo Sliezska, z Moravskosliezska, alebo nebodaj iba z Moravy. (Vidíte, koľko fáz môže mať jeden problém.) Ešte musíme podotknúť, že v circešachu sa braný kameň vracia na svoje pôvodné pole (takže riešenie a) je 1.Kc5 g8D 2.J:g8(D na d1) Dd5 mat – kráľ nemôže dámu brať pre šach!). S problémom typu tretieho diagramu nemajú naši riešitelia takmer nijaké skúsenosti, preto najprv menšie vysvetlenie: čierny umožní vrátiť bielemu posledný ťah, potom si zahrá sám (biely sa len prizerá), ale tak, aby po danom počte ťahov vytvoril pozíciu, v ktorej biely môže matovať prvým ťahom. Ak sa nad touto "logikou" zamyslíme, možno nás napadne nejaká idea, či už politická, ekonomická, národnostná alebo iná. Prosíme teda čitateľov, aby problém najprv vyriešili a potom k nemu pripojili vtipný komentár. Ten najlepší odmeníme knižnou prémiou!
Riešenia problémov pošlite do 13 dní na adresu Pravdy, Martanovičova 25, 819 08 Bratislava, s označením ŠACH pri adrese. Troch správnych riešiteľov (za každý problém jedného) odmeníme knihami. (Kontrolná notácia diagramov: 2405 b. Kh1 Db1 Vb5 (3), č. Ka8 Sa7 Pb7 (3), mat prvým ťahom, dve riešenia, žartovný problém, 2406 a) b. Ka1 Pg7 (2), č. Kd4 Db6 Sf5 Jf6 Pb4 f3 f7 (7), b) premiestniť Pg7 na c7, c) premiestniť Pg7 na b7, vo všetkých troch pozíciách čierny začne a pomôže bielemu dať mat druhým ťahom podľa pravidiel circešachu, 2407 b. Ka1 Je8 (2), č. Kc8 Pc2 f7 (3), biely vráti svoj posledný ťah, čierny zahrá sériu 12 ťahov tak, aby biely mohol dať mat prvým ťahom.)
* Knihy za riešenia problémov č. 2389 a 2390 vyhrávajú: Ján Antalík, 980 45 Kráľ 264, Juraj Lörinc, ul. ČSĽA 333/27, 018 41 Dubnica nad Váhom a Ján Záborský, Timravy 3, 036 01 Martin. (-kh)