Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(7.1.1983)

Do nového roku vstupuje naša šachová rubrika v novom rúchu a so zväčšeným rozsahom. Redakcia chce týmto činom zvýrazniť význam šachu ako dôležitého výchovného prostriedku v dnešnom období vedecko-technickej revolúcie, v ktorom sa kladie taký dôraz na rozvoj rozumových schopností a matematického myslenia. Prispievame tak vlastne aj k naplneniu známeho hesla Šach je najlepšia gymnastika mozgu, ktorého autorom nie je nikto iný ako Vladimir Iľjič Lenin.

Rubrika bude mať dve časti. V prvej časti (ktorú povedie ako doteraz majster športu v kompozičnom šachu, Bedrich Formánek) sa venujeme šachovým problémom, svetovému a domácemu dianiu v kompozičnom šachu a najmä originálnym skladbám našich šachistov. Tomuto cieľu budú slúžiť aj tradičné skladateľské súťaže a občasné súťaže v riešení problémov. Začínajúcim šachovým skladateľom pomôžeme pri vlastnej tvorbe aj formou listov.

Druhá (pod novým vedením dlhoročného československého reprezentanta a medzinárodného veľmajstra Jána Plachetku) bude určená všetkým praktickým šachistom bez rozdielu výkonnostných tried, aby ju mohli sledovať aj nekvalifikovaní šachisti, ktorí aspoň trochu ovládajú základné pojmy vrátane šachovej notácie. Naším cieľom bude na pozadí partií informovať verejnosť o dianí v zahraničnom a predovšetkým domácom pohybe v praktickom šachu, so špeciálnym zameraním na problematiku slovenského šachového života. Chceme vysloviť nádej, že rozbory majstrovských partií čitateľa nielen pobavia či potešia, ale umožnia mu aj hlbšie rozvíjať vlastnú "šachovú kultúru".



Problém č. 1394B. Formánek

1302 Szachy 4.1978









Mat 2. ťahom



Kontrolná notácia diagramu: biely Ka3 Dg8 Vd2 Vd5 Sg1 Je8 (6 kameňov), čierny Kc6 Sf7 Jh8 Pb7 (4 kamene), biely začne a dá mat druhým ťahom (po každom ťahu čierneho). Riešenie pošlite podľa podmienok súťaže.

Riešenie problému č. 1381 (Susa) z 26.11.1982: Tematické pokusy 1.d6? a 1.c:b6? viaznu na 1...S:c6! a 1...Vh4!, zvodnosť 1.Vf5? s hrozbou 2.V:e5 vedie k variantom 1...Jf3 2.d6, 1...g4 2.c:b6 (vyvrátenie 1...Sh3!), riešenie 1.Je4 hrozí 2.D:e5, 1...Jf3 2.c:b6, 1...g4 2.d6 atď. Veľmi zaujímavá trojťažka s rozličným uplatnením ťahov d6 a c:b6.


Pravda 1983-1984

Našich prispievateľov a čitateľov upozorňujeme, že všetky originálne šachové problémy uverejnené v našej rubrike v rokoch 1983 a 1984 budú zaradené do skladateľskej súťaže, ktorú rozdelíme asi na dve skupiny: dvojťažky a ostatné problémy. Osobitne sa budú hodnotiť skladby začínajúcich autorov (do 3 rokov od uverejnenia prvotiny). Počet skladieb od jedného autora je obmedzený: začínajúci autori maximálne 5 dvojťažiek a 5 iných problémov, ostatní autori 3 dvojťažky a 3 iné problémy za dva roky. Autori víťazných problémov získajú vecné alebo knižné ceny. Súťaž je vypísaná len pre československých šachistov.


Nová riešiteľská súťaž

Dnešným problémom otvárame v našej rubrike riešiteľskú súťaž, v ktorej vyhrá hodnotné knižné ceny 10 riešiteľov s najväčším počtom bodov a 15 vyžrebovaných riešiteľov spomedzi tých, ktorí správne rozriešili aspoň tri problémy. Do súťaže budú patriť všetky problémy na riešenie, ktoré uverejníme v prvom štvrťroku 1983.

Na súťaži sa môžu zúčastniť jednotlivci aj kolektívy. Riešenia treba posielať vždy do 13 dní od uverejnenia problému na adresu redakcie Nedeľnej Pravdy, Štúrova 4, 815 80 Bratislava, s označením ŠACHOVÁ SÚŤAŽ pri adrese.

Navyše pôjde o klasifikačnú súťaž, v ktorej každý riešiteľ, ktorý samostatne rozrieši najmenej 10 problémov, bude mať možnosť získať III. výkonnostnú triedu v kompozičnom šachu.

Bodovanie v súťaži je takéto: Za správne riešenie dvojťažky dostanú riešitelia 2 body, za trojťažku 3 body. Objavenie vedľajšieho riešenia (inej možnosti bieleho v prvom ťahu, ktorá vedie tiež k cieľu) hodnotíme rovnakým počtom bodov ako hlavné riešenie, udanie závažného duálu (druhého pokračovania po tematickej obrane) 1 bodom. Za oznámenie neriešiteľnosti sa priznáva 1 bod, ak však riešiteľ pritom uhádne intenciu (autorské riešenie), dostane navyše príslušný počet bodov. Jeden bod dávame aj za dôkaz prípadnej ilegálnosti pozície (ak ide o postavenie, ktoré nemožno odvodiť zo základného postavenia partie). Nesprávne uvedené vedľajšie riešenie, neriešiteľnosť, alebo ilegálnosť pozície ohodnotíme strhnutím jedného bodu. V riešeniach treba uviesť prvý ťah, hrozbu (alebo tempo) a jednotlivé varianty až do matu.


* * *

Nového vedúceho druhej časti sme predstavili partiou z turnaja v Děčíně 1974 (v rubrike z 5. novembra m. r.), na margo ktorej nám napísal tieto riadky:

"Najzaujímavejšie na celej histórii je to, že uvedená miniatúrka je vernou kópiou partie Bellon – Pfleger, hranej rok predtým v Španielsku. Ale s tým rozdielom, že tam sa čierny nevzdal, ale rozhodol sa nechať si to ukázať do konca a... partiu zachránil! Po Jf6 biely totiž nenašiel 13.Jg4!, ale zahral prozaické 13.Dh6 s tým, že "nekryteľné" 14.Jg4 mu neujde. Lenže po ďalšom 13...d4 14.Jg4 Jh5 15.V:h5 f5! mu uletel vrabec z hrsti a partia sa nakoniec skončila remízou."


Vzad <<  >> Vpred