Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(7.2.1975)


Problém č. 724Š. Sovík

I. cena

Olympiáda Nice, C 1.6.1974









Mat 3. ťahom



Kontrolná notácia: biely Kb5 Vf8 Sa1 Sa4 Je6 Jg4 Pd2 e4 e5 (9 kameňov), čierny Kd7 Sc8 Pb6 b7 d3 d5 e7 (7 kameňov), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom. Náš vynikajúci šachový skladateľ Štefan Sovík (ináč učiteľ v Semerove, okr. Nové Zámky) dosiahol krásny úspech víťazstvom na veľkej súťaži, ktorá bola vypísaná pri príležitosti minuloročnej šachovej olympiády na juhu Francúzska. Jeho trojťažka obsahuje najprv zdanlivé hry (keby čierny začínal) 1...d:e4 2.Sb3 e3 3.Vd8 mat, 1...d4 2.Vd8+ K:e6 3.Sb3 mat – aká zmena nastane po úvodníku? Riešenie pošlite do 13 dní na adresu redakcie Nedeľnej Pravdy, Štúrova 4, 893 39 Bratislava, s poznámkou ŠACHOVÁ SÚŤAŽ pri adrese.

Riešenie problému č. 713 (Formánek) z 29. decembra 1974: Dáma sa v prvom ťahu rozdvojí na vežu a strelca, "osobnosť" strelca nechá na d5 a vežou ťahá na d8. Po jedinej odpovedi 1...Ka6 nasleduje mat ťahom 2.Va8. Nečakane veľa (vyše 30) riešiteľov našlo toto riešenie – zrejme sme veľa napovedali pri uverejnení diagramu. Ale ďalší hľadali iné možnosti, dokonca sa vyskytli prípady takej schizofrénie, že dáma sa pohybovala "ako kôň". Došlo aj viacero vtipných odpovedí, žiaľ, väčšina z nich pre rubriku nevhodných (nie obsahom, ale dĺžkou!) preto sme vybrali len jednu: "Čo nemôže zvládnuť krehká dáma svojou silou, to zdolá hravo rafinovanou stratégiou" (L. Krump). Vcelku možno povedať, že problém mal úspech a občas bude treba "takéto veci" zopakovať.

Nakoniec vyhrávajúci riešitelia: Marian Červenka, Poľná 13, 900 81 Šenkvice, František Kaščák, Hviezdoslavova ul., 093 00 Vranov nad Topľou a Jozef Páleník, 913 24 Svinná 215. Nebyť toho, že zabudol pripísať adresu, bol by vyhral aj Jaroslav Štúň najmä preto, že riešenie poslal na lístku s "primeraným" veľkonočným pozdravom.

* Šiestym majstrom sveta sa stal opäť Alechin. Na odvetný zápas s Euwem (v r. 1937 v rozličných mestách Holandska) sa mimoriadne pripravil, najmä si dal záležať na životospráve – a výsledok sa dostavil v podobe vysokého víťazstva 10:4 pri 11 remízach. Druhú výzvu na zápas dostal Alechin počas známeho turnaja AVRO r. 1938 od sovietskeho veľmajstra Michaila Botvinnika. Alechin súhlasil a želal si zohrať zápas v Moskve. Žiaľ, II. svetová vojna znemožnila jeho uskutočnenie. Keď r. 1945 presídlil Alechin do Portugalska a onedlho obdržal od Botvinnika opätovný návrh, bolo už neskoro. Majster sveta chcel hrať, poslal súhlasnú odpoveď, ale ešte v tom mesiaci – 25. marca 1946, vo veku 53 rokov, – zomrel. Ďaleko od domoviny, v meste Estorial, ale priamo doslova pri svojej najmilšej šachovnici... Alexander Alexandrovič Alechin odišiel so šachovou korunou na hlave – dosiaľ ako jediný zo všetkých majstrov sveta.

Jeho prínos pre rozvoj hraného šachu je obrovský: množstvo originálnych myšlienok v otvorení, majstrovské kombinačné vedenie strednej hry, virtuózna orientácia v koncovkách – tým všetkým sa stal skvelým učiteľom ďalších šachových generácií.


Vzad <<  >> Vpred