Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(14.4.1972)


Problém č. 493G. M. Kasparian

I. cena

Magyar Sakkélet 1969









Biely remizuje



Kontrolná notácia: biely Kh4 Vd3 Sb1 Pa4 (4 kamene), čierny Ka8 Dc7 (2 kamene), biely začne a vynúti remízu. Štúdie uverejňujeme v našej rubrike veľmi zriedka, jednak preto, že im naši autori venujú, žiaľ, málo pozornosti, jednak ich obťažnosť pre väčšinu riešiteľov. Pritom ich hodnota je nesporná, riešenie štúdií poskytuje krásne zážitky a je výbornou pomôckou pre praktických šachistov pri osvojovaní si teórie koncoviek. Rady československých skladateľov štúdií v posledných rokoch veľmi preredli – a na Slovensku je situácia ešte horšia, nemáme ani jediného špecializovaného "štúdiára", keď trenčiansky Sečkár sa neozval už niekoľko rokov a ostatní sa k štúdiám dostanú ten náhodne.

Svetovou veľmocou č. 1 v štúdiách je Sovietsky zväz. Pri obrovskej popularite šachu sa tomu ani netreba čudovať: je pochopiteľné, že z vyše štvormiliónovej masy organizovaných šachistov vzišlo niekoľko stovák skladateľov štúdií. Z nich desiatky majú vynikajúcu svetovú úroveň a najlepším je nesporne arménsky medzinárodný majster (mimochodom, aj veľmi silný hráč) Genrich Kasparian. A práve z jeho tvorby sme vybrali do našej riešiteľskej súťaže jednu nie zložitú, ale vtipnú miniatúrku. O čo v nej ide? Keby sa bielemu podarilo zachovať celý materiál, remizuje ľahko, ale jeho kamene sú rozmiestnené tak, že buď strelca, alebo vežu rýchlo stratí (napr. 1.Vd1? Df4+ 2.K~ Df3+ a... D:d1; (zložitejšie) sú analýzy po 1.Vg3?) a v danej pozícii veža s pešiakom proti dáme prehrá. Predsa však existuje úzka a prekvapujúca cesta k remíze: 1.Kg4! Dc8+ najlepšia) 2.Kf3! Db7+ a strelec sa už nedá zachrániť. Čo teraz zahrá biely? Pokračovanie riešenia pošlite do 20 dní na adresu redakcie Pravdy, Štúrova 4, Bratislava, s poznámkou ŠACHOVÁ SÚŤAŽ pri adrese. Za správne riešenie udelíme v rámci dlhodobej riešiteľskej súťaže 3 body.

Riešenie problému č. 486 (Ackerman): 1.Dh8 hrozí 2.Jd4 aj 2.Jh4 mat (dvojitá hrozba), 1...Vf5, Vd3, e5 2.Jg5, De5, Dh7 mat. Úloha má aj zvodnosť 1.Da1? Vd4! s novým variantom 1...Sd4 2.Db1 mat, ale s rovnakými matmi po obranách vežou. Zvodnosť má len jednu hrozbu a škoda, že sa ju autorovi nepodarilo vymeniť navzájom s riešením.

Riešenie problému č. 487 (Ralík): 1.Dd8 tempo 1...c5 2.Dh8+ Kd6 3.Db8 mat, 1...c:d5 2.D:e7 d4 3.c:d4 mat, 1...Sg6 2.Db8+ Kf6 3.Dh8 mat, 1...Kf6 2.Df8+ K:g6 3.Sf5 mat. Pre zopakovanie: v modelovom mate každé z 8 polí okolo kráľa je buď napadnuté jediným bielym kameňom, alebo blokované čiernym; na vytváraní matovej siete sa pritom musia podieľať všetky biele figúry – jedine kráľ, ako aj pešiaci smú "postávať". Podľa tejto definície sú v úlohe štyri modelové maty; autor by mal však ešte pracovať na zlepšení úvodníka, pretože branie voľného poľa (d6) sa pokladá za príliš drsné.


Vzad <<  >> Vpred