Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(30.12.1971)


Problém č. 470R. M. Kofman

III. cena

Večernij Leningrad 1966









Postavte na šachovnicu b. kráľa,

potom mat 2. ťahom


 

 

Postavenie z partie









Na ťahu je čierny

 



Kontrolná notácia: biely Va1 Va7 Sf6 Ph2 (4 kamene), čierny Ke8 Vh8 Ja4 Pc6 e6 (5 kameňov), treba ešte pridať bieleho kráľa tak, aby biely mohol dať mat druhým ťahom. Je to chutná "položartovná" úloha, ale pravidlá šachu v nej nie sú nijako narušené. Bez kráľa to ide ľahko: 1.Vd1 hrozí 2.Vd8 mat a po obrane rošádou 2.Vg1 mat. Ale kam s kráľom? Dva body môžete získať v rámci dlhodobej riešiteľskej súťaže, ak správne riešenie pošlete do 20 dní na adresu redakcie Nedeľnej Pravdy, Bratislava, Štúrova 4, s poznámkou ŠACHOVÁ SÚŤAŽ pri adrese.

* A keď už sme pri silvestrovskom humore, tak ešte jeden iný prípad, hoci je ľahko možné, že víťazstva chtivý šachista ho mohol brať smrteľne vážne. V pozícii nášho druhého diagramu bol na ťahu čierny, mal ešte dosť času a počítal:

"Ak zahrám 1...Ke2, biely ma rýchlo zmatuje: 2.De4+ Kf1 3.Dg4 Ke1 4.Dd1 mat. Čo mi potom ostáva? Po premene pešiaka na dámu dostanem mat na d2, po premene na jazdca zvíťazí prevaha materiálu. Je to už vlastne všetko jedno." A len tak pre formu potiahol pešiakom na f1 a zároveň podal súperovi ruku na znak, že partiu vzdáva. Ale biely, príjemne vzrušený z dobrého konca, si ruku nevšimol, chytil súperovho pešiaka stojaceho na f1, postavil na jeho miesto čiernu dámu a razantným ťahom dal mat Dd2. A to nemal robiť. Lebo čierny, ako mnohí šachisti, veľký špekulant, požiadal súpera, aby podľa známeho pravidla o dotknutí kameňa vzal dámou pešiaka na f1, čo by znamenalo remízu. Ihneď sa zhŕklo okolo stola viacero šachistov a vznikli rôzne názory. Jedni chránili bieleho, druhí čierneho. A čo by ste na tento prípad povedali vy?


Vzad <<  >> Vpred