ŠACH
(19.2.1971)
Problém č. 418 – E. I. Umnov I. cena Die Schwalbe 1931
Pomocný mat 2. ťahom |
Kontrolná notácia: b. Kc7 Da4 Vh1 Vh4 Pa2 Pc2 h2 (7), č. Ke1 Dh3 Jf1 Jg1 Pe4 (5).
O téme dvojťažiek zápasu Slovensko – Maďarsko v kompozičnom šachu sme písali pred dvoma týždňami. Dnes už je známa aj téma dvojťahových pomocných matov, ktorú navrhli Maďari: Modelové maty utvárajúce tzv. farebné echo. v pomocnom mate začína čierny a pomáha bielemu dať mat daným počtom ťahov – ide teda o voľné poradie ťahov čierny – biely – čierny – biely zakončené matom čiernemu kráľovi. Modelový mat je definovaný ako mat, v ktorom každé pole okolo matového kráľa je kryté jediným spôsobom, buď napadnuté jediným bielym kameňom, buď blokované čiernym. Napokon pod farebným echom treba rozumieť dva maty svojím tvarom rovnaké alebo aspoň veľmi podobné, v ktorých čierny kráľ stojí na poliach rozličnej farby.
Príkladom témy je dnešný diagram s týmto riešením: 1.Jg3 D:e4+ 2.Kf1 Vf4 mat – polia e2, e1, g2 napáda len De4, f2 len Vf4, pole g1 je síce aj blokované Jg1 aj napadnuté Vh1, ale keďže funkciou veže je viazať jazdca, nepokladá sa to za porušenie modelovosti (naopak, takýto modelový mat sa osobitne cení). Uvedené riešenie by samo osebe nebolo veľmi zaujímavé, úloha však obsahuje aj tzv. zdanlivú hru, t. j. sled ťahov vedúci k matu, keby čierny nezačínal. Práve zdanlivá hra vedie v tomto probléme k farebnému echu: 1...Dd4 2.Jf3 V:e4 mat. Technicky je iste zaujímavé, že čierny nemá ťah, ktorým by zdanlivú hru zachoval, je teda v nevýhode z ťahu ("čierny na ťahu") a zo situácie sa vymotá pomocou inej kombinácie (riešenia).
Treba ešte podotknúť, že biely kráľ a pešiaci sa nemusia na modelových matoch aktívne zúčastňovať, ale ostatné figúry zaháľať nesmú. Pri vytváraní echových matov sa môžu použiť aj iné formy, napr. dve riešenia, dvojčatá atď. Echových matov pritom môže byť aj viac, ale aspoň dva musia byť "farebné".
Na zápase sa môžu zúčastniť všetci občania s trvalým bydliskom na Slovensku. Problémy treba poslať pokiaľ možno do 1. mája t. r. na adresu Karol Mlynka, Zlaté Moravce, Sládkovičova 8, výnimočne však až do 20. júna. Vo výsledku bude uverejnených v oboch oddeleniach po 8 úloh, a to z každej strany po 4 úlohy.
Apelujeme na všetkých slovenských šachových skladateľov, aby venovali čo najviac svojich schopností a síl pre úspech v tomto zápase!
Riešenie problému č. 409 (Durst) z 30. decembra 1970: Zdanlivé hry 1...e5, Jcd7 (Jd3) 2.Jf5, Dc3 mat. 1.Jg4 hrozí 2.De5 mat, 1...e5, Jcd7 (Jd3), J:g4, Sb8 2.Se3, Dc4, Dd6, D:c5 mat. Zámena dvoch matov.
Riešenie problému č. 410 (Mikuláš) z 30. decembra 1970: Biely otáča šachovnicu o 90° v smere hodinových ručičiek, čierny kráľ uniká pred šachmi pešiakov, ale pred štvrtým "ťahom" už nemá úniku! Knižné ceny vyhrávajú: Ján Bodnár, Budulov 96, okr. Košice, Bartolomej Borovský, Levoča, Sídlisko pri prameni, Gabriel Jurčo, Slovenské Nové Mesto 3, okr. Trebišov, Jozef Tomanička, Dubnica nad Váhom, ul. Obr. mieru, Slabodáreň 21 a Demeter Zbihlej, Žilina, Nerudova 12.