Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(8.1.1971)


Problém č. 411I. Ivančo

Zászlónk 1940









Pomocný mat 4. ťahom



Kontrolná notácia: biely Ka1 Vf1 Jc3 (3 kamene), čierny Kg5 De5 Sh8 Pa2 b3 (5 kameňov), čierny začne a pomáha bielemu dať mat štvrtým ťahom. Troch správnych riešiteľov odmeníme knihou.

Riešenie problému č. 401 (Bista) z 27. novembra 1970: Zdanlivé hry 1...Ja5, f6 (f:g6), Vc2 2.De7, Dd7, Se5 mat sa po úvodníku 1.Je5 (hrozí 2.Jc4 mat) zaujímavo zamenia: 2.Jf5, De7, Dd7 mat. Opakovanie dvoch matov (De7, Dd7) je náznakom cyklickej zámeny matov, kruh však nie je uzavretý a ide tak o tému Z-23-34. Bista sa iste v krátkom čase stane ďalším slovenským autorom Lačného témy a už táto úloha ukázala, že bude veľkou posilou pre naše "reprezentačné družstvo" šachových skladateľov!

* Barnes a Reeves, anglickí rozhodcovia Preboru Slovenska 1964-69 (v oddelení dvojťažiek) po preštudovaní materiálu odmietli svoju funkciu, ale môže nás len tešiť, že ich k tomu primäl aj veľký počet výborných úloh, a ako doslova napísali, "bezpochyby enormné a závideniahodné bohatstvo talentov medzi slovenskými skladateľmi".


Imrich Ivančo zomrel

Mnohé šachové udalosti na Slovensku sú spojené s menom Imricha Ivanču. Dlhé roky sa ako Bratislavčan zúčastňoval na rozličných mestských turnajoch, viedol šachové rubriky v Živote, Nedeli a v časopise Odpovede na otázky, napísal jedinú špecializovanú slovenskú knihu z oblasti praktického šachu Vežové koncovky (Práca, 1955). V poslednom období žil v Žiari nad Hronom ako zamestnanec knižnice Závodov SNP, ale šachu ostal verný, bol veľkou posilou miestneho družstva, často sa zúčastňoval na turnajoch v kraji a rád si zahral bleskové partie v kruhu svojich priateľov.

Narodil sa 30. októbra 1922 v Boldogköujfalu (Maďarsko) a starší šachisti si ho pamätajú ako "zázračné dieťa" s vynikajúcimi schopnosťami v matematike. Mal však veľmi široké záujmy, bohatú knižnicu, ovládal niekoľko jazykov, známy bol silným vzťahom k bridžu a nie na poslednom mieste aj svojím ostrovtipom.

Jeho záujem o šach bol taktiež mnohostranný. Okrem turnajovej hry ho veľmi lákala teória koncoviek, obľúbil si štúdie, bol silným riešiteľom všetkých druhov skladieb (najmä pomocných matov) a rád mal aj rozličné šachové extravagancie, ako napr. šach žravý, zastavovací, valcový a pod. Snáď ako jediný Slovák ovládal japonskú hru go.

Vytvoril síce len 5 šachových problémov, ale nezvyčajného sortimentu: 1 pomocný mat (bola to jeho prvotina, ktorú uverejňujeme na dnešnom diagrame), 1 štúdiu a 3 šachovo-matematické úlohy, ktorými získal čestné uznania a pochvalnú zmienku na 35. tematickom turnaji časopisu Problem. Matematika a šach boli jeho najväčšie lásky a ich spojenie ho vždy veľmi priťahovalo.

Imrich Ivančo zomrel 7. decembra minulého roku po dlhšej zákernej chorobe a slovenský šach v ňom stratil významného hráča, publicistu, dlhoročného funkcionára a jediného medzinárodného rozhodcu v praktickom šachu. Česť jeho pamiatke!


Vzad <<  >> Vpred