ŠACH
(14.3.1969)
Problém č. 279 – originál Josef Šutara, Braňany
Mat 2. ťahom a) diagram b) b. Pg4 namiesto Jf2 |
Kontrolná notácia: biely Kh7 Dh6 Vd8 Vf3 Sh2 Jb6 Jf2 (Pg4) Pc3 g7 (9 kameňov), čierny Ke5 Va1 Jd6 Jg3 Pe2 e4 e6 f4 f5 h5 (10 kameňov), biely začne a dá mat druhým ťahom – v obidvoch pozíciách. Okrem riešení dvojčiat si treba všimnúť zdanlivé hry po ťahoch čiernych jazdcov. Na konferencii skladateľov nás mladý autor dnešnej úlohy veľmi prekvapil oznámením, že jeho rodičia sú Slováci a sám sa hlási k slovenskej národnosti, aj keď žije v Mosteckom okrese, hovorí a píše len po česky. Boli by sme radi, keby v tomto spojení bol symbol dobrej spolupráce našich národov na poli kompozičného šachu! – Riešenie problému pošlite do 12 dní na adresu redakcie, Bratislava, Štúrova 4, s poznámkou ŠACH pri adrese. Troch správnych riešiteľov odmeníme knihou.
Riešenie problému č. 268 (Vilem) z 31. januára: Zdanlivé hry 1...V:f4, S:f4 2.Jg3, Sh3 mat, 1.Vf3 hrozí 2.Jg3 mat (vyjde aj po 1...S:f4), 1...V:f4 2.Sh3 mat, 1...Ke4 2.D:d5 mat. Recipročná zámena matov v známej schéme, škoda len tej rovnakej hrozby.
Riešenie problému č. 269 (Závodný) z 31. januára: Zdanlivé hry 1...d5, Je3 2.J:c6, f4 mat, 1.V:c6 hrozí 2.Vd5 mat, 1...d:c6, d5, Je3 (Jf4), J:c3, Jd4 2.J:c6, Ve6, V:e3, S:c3, c:d4 mat. Zámena jednej obrany a dvoch matov.
Rokovali šachoví skladatelia
Na II. celoštátnej konferencii šachových skladateľov, ktorá sa konala 22. a 23. februára t. r. v Prahe, sa rozhodlo o niektorých dôležitých organizačných otázkach kompozičného šachu. Pri budúcich národných šachových zväzoch, ako aj pri federálnom orgáne, sa vytvoria autonómne sekcie kompozičného šachu, ktoré budú samostatne rozhodovať o kompozičnej činnosti na pôde telovýchovnej organizácie. Z ČSR do týchto sekcii zvolili V. Buňku, J. Karla, L. Kopáča, J. Kubečku, I. Mikana, E. Prandstettera, O. Strýčka, M. Šindelářa a J. Šulca a zo SSR J. Brabca, B. Formánka, I. Garaja, J. Lindera, A. Pituka a J. Valušku. (Vo federálnej sekcii bude paritné zastúpenie.) Okrem toho sa na konferencii rozhodlo o kolektívnom vedení Šachového umenia: dvojťažky bude mať na starosti J. Brabec, troj- a mnohoťažky českej školy E. Prandstetter, troj- a mnohoťažky ostatné K. Mlynka, exoproblémy J. Kubečka a štúdie L. Kopáč (hlavným redaktorom ostáva I. Mikan). Na začiatku konferencie udelili titul zaslúžilého majstra športu v kompozičnom šachu A. Mandlerovi a majstra športu I. Mikanovi. Konferencia prebiehala vo veľmi priateľskom ovzduší a zdá sa, že najmä z hľadiska vzťahov medzi českými a slovenskými šachovými skladateľmi bude znamenať podstatný obrat k lepšiemu. (-kh)