ŠACH
(27.10.1967)
Problém č. 174 – originál Ján Calko, Bratislava
Mat 2. ťahom |
Kontrolná notácia: biely Kf8 Da1 Va6 Sb7 Sb8 Je6 Pc4 c5 e7 f2 f7 h3 (12 kameňov), čierny Kf5 Sb6 Pc7 h4 h5 h6 (6 kameňov), biely začne a dá mat druhým ťahom. Zdanlivé hry 1...K:e6, Kg6 2.Sc8, Se4 mat. Riešenie pošlite do 12 dní na adresu redakcie, Bratislava, Štúrova 4, s poznámkou "ŠACHOVÁ SÚŤAŽ" pri adrese.
Riešenie problému č. 168 (Calko) z 30. septembra: 1.Vc1 tempo 1...Kb5, K:c6, Kd5, Kc4, d5 2.Jcd4, Jfd4, Jce3, Jfe3, Jcd4 mat. Napriek symetrii pekná úloha s výborným úvodníkom, dúfajme, že vydrží aj jej pôvodnosť.
Riešenie problému č. 169 (Bannyj) zo 7. októbra: 1.Dc6 hrozí 2.Jc4 mat, 1...b5, Je3, Je5 2.a:b4, Sc4, b5 mat. Idea však spočíva v troch pokusoch dámou: 1.Da6? b5!, 1.Dc3? Je3! 1.Dc5? Je5! – vyvrátenie sa umožní vždy tým, že dámu môže brať čierny pešiak. I. cenu úloha dostala iste za mimoriadnu originalitu.
Prebor ČSSR v problémovom šachu
Práve sa skončila najvyššia československá problémová súťaž: prebor, týkajúci sa skladieb uverejnených v rokoch 1963-65. Prvý raz sa mohlo súťažiť vo všetkých druhoch problémov, ktoré boli rozdelené do 5 oddelení. Prípustná bola účasť každého československého skladateľa.
V oddelení dvojťažiek sa na prvom mieste umiestnil opäť J. Brabec (Bratislava), ktorý tým splnil normu majstra športu! Bol však tesne sledovaný K. Mlynkom (Kozárovce) a J. Valuškom (Zvolen). Toto oddelenie bolo čisto slovenskou záležitosťou. Oveľa menej sa čakal slovenský úspech v trojťažkách. Vzhľadom na niekoľko nekorektností v úlohách českých autorov však došlo k veľkému prekvapeniu: zvíťazil K. Mlynka pred A. Ančinom (Komárno) a B. Formánkom (Bratislava). Preborníkom ČSSR v oddelení mnohoťažiek sa stal podľa očakávania a s veľkou prevahou A. Mandler (Praha), na druhom mieste je opäť K. Mlynka a na treťom I. Garaj (Bratislava). Aj tu sa už pomaly začína presadzovať mladá generácia. Pražskí autori dominovali v štúdiách: vysoko najlepší sa ukázal J. Fritz, na ďalších miestach sú B. Soukup-Bardon a A. Mandler. Oddelenie exoproblémov sa skončilo menším prekvapením: zvíťazil L. Štěpán (Praha), druhý bol B. Formánek a až tretí favorit I. Mikan (Praha).
Celkové výsledky poznačila do určitej miery neúčasť niektorých skladateľov, najmä V. Pachmana, ktorý v posledných rokoch zanechal všetku činnosť v problémovom šachu. To však bola bolesť všetkých doterajších preborov. Na druhej strane je veľmi radostný nástup niekoľkých mladých autorov. Zdá sa, že už aj v kompozičnom šachu prichádzajú časy, keď nikto nebude nenahraditeľný.
Definitívny výsledok preboru so všetkými umiestnenými problémami vyjde ako osobitná príloha časopisu Československý šach r. 1968. (-kh)