ŠACH
(15.7.1967)
Problém č. 150 – originál Jozef Havran, Šaľa Autorova prvá skladba
Mat 2. ťahom |
Kontrolná notácia: biely Ka7 Dh3 Vf4 Sb2 Jb4 Jc7 Pa6 e5 (8 kameňov), čierny Kc5 Se4 Je6 Pb5 c4 c6 f7 (7 kameňov), biely začne a dá mat druhým ťahom. Ďalšia prvotina v našej rubrike je z doterajších zrejme najlepšia a najsľubnejšia. Riešenie pošlite do 12 dní na adresu redakcie, Bratislava, Štúrova 4. Piatich správnych riešiteľov odmeníme knihou.
Riešenie problému č. 143 (Sovík) z 10. júna: Zdanlivé hry 1...Kc4, Sf4~, Kc6, Jg6~ 2.De6, Dd7, De4, D:d3 mat, 1.Jc5 tempo 1...Kc4 2.D:d3 a De4 mat, 1...Sf4~ 2.De6 a Dd7 mat, 1...Kc6 2.Dd7 a De6 mat, 1...Jg6~ 2.De4 a D:d3 mat, 1...Kd6 2.De6 a Dd7 mat, 1...Kd4 2.De4 a D:d3 mat, 1...c6 2.D:d3 mat. Mimoriadne originálna úloha, ukazujúca na nové možnosti novostrategickej dvojťažky. Nedostatkom je však známy mechanizmus úvodníka a celkovo schematičnosť obsahu. – Knižné ceny vyhrávajú: Pavol Dostál, Nitra – Zobor, Puškinova 27, Michal Jaklovský, Šaca, blok 18/1, okr. Košice, Jozef Klinčák, Bratislava, Dúbravská 5, SAV-ÚACH, Viliam Kovár, Valašské Meziříčí, Žel U/6, okr. Vsetín a Pavel Rybánsky, Prešov, Pavlovičovo nám. 32.
II. medzištátny zápas družstiev v problémovom šachu. Ako sme už písali, toto najväčšie podujatie šachových skladateľov najmenej 22 štátov pozostáva z deviatich samostatných tematických oddelení. Definíciu prvej témy sme uverejnili 24. júna, dnes uvádzame ďalšie štyri:
b) Dvojťažka obsahujúca pokus s odviazaním bielej figúry, ktorá vytvára najmenej dve hrozby. V riešení vychádzajú tieto hrozby ako tematické maty po obranách čierneho proti inej hrozbe, odväzujúcich uvedenú bielu figúru.
c) Trojťažka so zvodnosťou, ktorá vedie najmenej k jednému modelovému matu po určitom ťahu čierneho. V riešení po tom istom ťahu čierneho nasleduje variant s iným modelovým matom. Vcelku musí úloha obsahovať najmenej tri modelové maty (včítane zvodnostných).
d) Trojťažka, v ktorej po úvodníku (prípadne už aj pred ním) je vytvorená biela batéria. Svojím druhým ťahom biely odkryje túto batériu a zároveň vytvorí novú batériu (priamu alebo nepriamu), pričom sa odkrývajúca figúra prvej batérie stáva "zadnou" figúrou novej batérie. Takéto varianty (s rôznymi novými batériami) musia byť najmenej dva. Zdá sa, že pôvodná batéria má byť priama (t. j. ťahom odkrývajúcej figúry sa dáva šach), hoci sa o tom v definícii nehovorí.
e) Mnohoťažka (štvor- alebo viacťažka) s nepriamou kombináciou, v ktorej sa pomocou jedného alebo viacerých prípravných plánov prekazí účinná obrana z tematického pokusu vytvorením novej hrozby (pričom pôvodná hrozba z hlavného plánu môže, ale nemusí zaniknúť). (-kh)