Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(5.11.1966)


Problém č. 100V. Schneider

I. cena

Maďarský šachový sväz,

tematický turnaj rok 1966









Pomocný mat 2. ťahom

2 riešenia



Ako sme už písali, maďarská téma v zápase maďarských a slovenských šachových skladateľov je definovaná takto: pomocný mat druhým ťahom (začína čierny a pomáha bielemu dať mat!), v ktorého základnej pozícii stojí čierny kráľ v šachu.

Náš dnešný problém je veľmi pekným príkladom na danú tému. Začínajúci čierny, je nútený odvrátiť šach, aby potom pomohol bielemu dať mat: 1.Vb7-b4 Sc4 2.Vb2 Sb3 mat. Ako vidieť, ťahy sa píšu v obrátenom poradí, najprv čierny, potom biely. Strategicky je zaujímavé, že biely strelec odviaže čiernu vežu a zároveň jej otvorí líniu k poľu b2, na ktorom táto veža preruší pôsobnosť čierneho strelca. V matujúcom ťahu sa biely strelec vráti na svoje pôvodné pole b3. Zaujímavo analogický priebeh má druhé riešenie: 1.Sa1-d4 Sb4 2.Sb6 Sc5 mat. Práve táto kombinačná jednota dáva úlohe krásu a harmóniu.

Pravda, podľa znenia témy nemusí mať pomocný mat dve riešenia. Možno voliť aj formu dvojčiat (dve postavenia s malým rozdielom, napr. premiestnením jedného kameňa – pritom každý z dvojníkov musí spĺňať tému), alebo formu variantového pomocného matu (kombinácia sa rozvetvuje po jedinom prvom ťahu čierneho). Prirodzene, pripúšťajú sa aj úlohy s 3 alebo viac riešeniami či variantmi, prípadne trojčatá, štvorčatá, alebo dvojčatá s 2 + 2 riešeniami a pod. Napokon je dovolený aj obyčajný pomocný mat s jediným riešením, ten by však musel mať skutočne mimoriadne bohatý a zaujímavý obsah, aby mal nádej na úspech.

Maďarsko je v pomocných matoch veľmocou č. 1, pričom jej hlavným reprezentantom je Gy. Páros (aj V. Schneider je Maďar). Pozícia nášho družstva v tejto skupine bude teda veľmi ťažká a už zisk 11 bodov budeme pokladať za úspech. Treba vynaložiť veľa úsilia, aby sme obstáli čo najčestnejšie!


Odpovede čitateľom

I. Paulínyiová (Poprad) a ďalší: Materiály, zpravodajského charakteru v našej rubrike uverejňujeme veľmi zriedkavo. Na riešení sa môžu zúčastňovať kolektívy, teda, aj celé pionierske krúžky.

J. Serva (Košice): Podmienka "mat 3. ťahom" znamená vlastne toto: Biely začne a dá čiernemu pri akejkoľvek jeho obrane mat najneskôr svojím tretím ťahom. Prípustný je teda aj "krátky" mat (druhým ťahom), napr. v hrozbe alebo vo vedľajších variantoch.

V. Potočný (Chtelnica): Riešiteľ má pristupovať k všetkým problémom rovnako, bez ohľadu na to, či získali vyznamenanie. Je známych mnoho príkladov nekorektných vyznamenaných problémov a riešiteľom, ktorí nekorektnosti objavia, treba v súťaži priznať prídavné body. Čo sa týka problémov č. 77, 83, 85, 89, šlo o predbežné výsledky ešte neskončených turnajov, pri ktorých autori ešte dostávajú možnosť na opravu. (-kh)


Vzad <<  >> Vpred