Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(11.6.1966)


Problém č. 74 – prvé uverejnenie

António Piatesi, Taliansko

Pochvalná zmienka

BABY 1962









Mat 2. ťahom



Kontrolná notácia: biely Kf7 Dg5 Va4 Va6 Se7 Sh1 Jd6 Jf4 Pc3 e2 g6 (11 kameňov), čierny Ke5 Vf3 Sb4 Jb6 Jg3 Pd7 e3 f5 g4 g7 (10 kameňov), biely začne a dá mat druhým ťahom.

Riešenie problému č. 70 (Rudenko) zo 7. mája: Zdanlivé a zvodnostné hry sme uviedli pri uverejnení problému, úvodník je 1.Sb6 hrozí 2.D:e4 mat a tematické varianty 1...Je5 2.Vd4 mat, 1...e5 2.S:c6 mat (pekný ďalší variant 1...Jd4 2.Vc5 mat). Úloha má 3 fázy (zdanlivé hry, zvodnosť, riešenie), v každej po 2 varianty, pričom sa vystriedajú 4 obrany a 4 maty (označenie Z-32-44). Knižné ceny vyhrávajú: Jozef Gmitter, Bardejov, Pod lipkou 15, Ján Koper, Vranov I. ZDŠ, okr. Michalovce, Vojtech Roziak, Martin, Holubyho 5, Ondrej Šiagi, Žiar n. Hr., Jiráskova 6/17 a Emília Zajacová, Ružomberok, Sládkovičova 74.


Riešiteľská súťaž

V minulej rubrike sme vypísali riešiteľskú súťaž, ktorá bude trvať asi 20 týždňov a v ktorej získa hodnotné vecné a knižné ceny 25 riešiteľov. Riešenie treba poslať vždy do 12 dní na adresu redakcie Pravdy, Bratislava, Štúrova 4 s poznámkou ŠACHOVÁ SÚŤAŽ pri adrese. Dnes uverejňujeme druhú úlohu do súťaže:


Cyklická predĺžená obrana

V terminológii problémového šachu sa vyskytuje dosť slov, ktoré bežnému šachistovi veľa nepovedia. Ide najmä o názvy rôznych tém podlá mien autorov, ale aj o niektoré pojmy, ktoré majú z hľadiska problémového šachu základný význam. Jedným z nich je predĺžená obrana, ako ju môžeme čiastočne sledovať v dnešnom probléme aj bez znalosti riešenia. Ide v podstate o toto: obranou je ľubovoľný ťah kameňa, napr. 1...Vf3~, po ktorom sa objaví mat (tzv. vnútorná hrozba) 2.Jd3 (je to dôsledok otvorenia pôsobnosti Sh1 na d5). Brániaci kameň (Vf3) má však možnosť špeciálnym ťahom zabrániť vnútornej hrozbe a práve tento ťah sa nazýva predĺžená obrana: 1...Vf3:f4! Po predĺženej obrane však musí ísť, prirodzene, nový mat; riešitelia iste rýchlo nájdu aký, čím vlastne takmer rozriešia celú úlohu. O cyklickej predĺženej obrane sa hovorí tam, kde sú predĺžené obrany troch čiernych kameňov zjednotené takým spôsobom, že mat po predĺženej obrane jedného sa vyskytuje po ľubovoľnom ťahu druhého atď. do kolečka. Tak napr. mat Jd3 ide nielen po 1...Vf3~, ale aj po 1...Jd5, je však otázka, ako to urobiť, aby obrana 1...Jd5 bola predĺženou obranou.

Témou turnaja BABY 1962, ako sme to napísali už v minulej rubrike, bola práve cyklická predĺžená obrana. A tak budú môcť naši čitatelia sledovať v deviatich úlohách, ako túto veľmi zaujímavú tému spracovali siedmi autori zo šiestich štátov. Rozhodcom turnaja bol Ladislav Salai, ktorý udelil najlepším úlohám 3 ceny, 2 čestné uznania a 4 pochvalné zmienky. My uverejňujeme vyznamenané skladby v obrátenom poradí, aby to najlepšie prišlo nakoniec. Boli by sme radi, keby nám riešitelia napísali aj vlastné posudky o jednotlivých úlohách. (-kh)


Vzad <<  >> Vpred