ŠACH
(31.7.1965)
Problém č. 31 – P. H. Williams Chess Amateur 6.1917
Mat 2. ťahom |
Kontrolná notácia: biely Kb3 De6 Jd8 Jf8 (4 kamene), čierny Ke8 Se7 Pb4 (3 kamene), biely začne a dá mat druhým ťahom. – Troch správnych riešiteľov odmeníme knihou. Riešenie pošlite do 12 dní na adresu redakcie. Okrem toho prebieha štvrťročná riešiteľská súťaž o 11 cien.
Riešenie problému č. 28 (Knotek) z 10. júla: 1.Jh3 tempo 1...K:h3, Kf5, Kh5 2.Ve3, Je3, Dd1 mat. "Obeť" jazdca a 3 modelové maty (štvrtý mat po 1...Kf3 nie je modelový!). Knižné ceny vyhrávajú: Dušan Grešo, Kežmarok, Fučíkova 3, Jozef Minár, Rybany 315, okres Topoľčany a Ján Luky, Ondrejovce 28, okres Levice.
Česká škola
Klasická hudba má ešte stále veľa prívržencov, obdivujúcich jej melodiku, harmóniu a dokonalú formu. Aj problémový šach ako druh umenia, má svoju klasiku. Predstavujú ju úlohy, ktorých harmónia v podobe modelových matov sa snúbi s melódiou pekných a konštrukčne dokonalých kombinácií.
Pre nezasväteného bude asi prekvapujúce, že zakladateľmi a aj v súčasnosti najväčšími pestovateľmi tohto kompozičného smeru sú českí skladatelia. Svetoznáma "Česká škola úlohová" (Böhmische Schule, Bohemian School) už síce dávno prekročila svoj zenit, je však oficiálne stále uznávaná za rovnocennú s ostatnými školami.
O šachových skladbách napísal hlavný teoretik českej školy, Josef Pospíšil, r. 1887 tieto klasické slová: "Dosažení krásna v užším slova smyslu jest přední zásadou české školy úlohové. Snaha tato ovšem jeví se v několika různých směrech. Předpokládá krásu obsahu vlastního, vytčeného nejen jedinou hlavní hrou, ale spíše spojením několika cenných myšlének v souhrn pěkných variant. V zákonech specielní šachové estetiky, čistoty matu, ekonomie, ladnosti posice, vyžaduje česká škola úlohová nejpřísnější zachovávání veškerých pravidel. V průběhu řešení vidí krásu ve svěží, přirozené, volné eleganci konstrukce, prosté veškerého nádechu stísněnosti. Česká škola úlohová nepodceňuje ani důležitost hlubokého, dokonalého založení problému ni skrytosti luštění, však kde nutno, podřídí tyto požadavky přednější zásadě krásy. Díla dokonalá ovšem spojují krásu šachovou i uměleckou s dokonalou formou a skrytostí luštění."
Tvorivé princípy českej školy sú najvhodnejšie pre skladbu trojťažiek a štvorťažiek, zato však aj vo dvojťažkách sa uplatnili. Všetky miniatúrne dvojťažky z našich júlových rubrík sú úlohami Českej školy na námet "obete" určitého kameňa čiernemu kráľovi. Pre ich úplné pochopenie treba poznať iba definíciu základného stavebného prvku českej školy, modelového matu: je to mat, v ktorom čierny kráľ nemôže ustúpiť na každé z 8 polí z jediného dôvodu (buď je blokované čiernym kameňom, alebo napadnuté jediným bielym kameňom), pričom od nutnosti aktívne sa podieľať na mate sú z bielych kameňov oslobodení iba pešiaci a kráľ.