Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(24.7.1965)


Problém č. 30E. Ferber

Deutsche Schachzeitung 3.1906









Mat 2. ťahom



Kontrolná notácia: biely Kg5 Dh4 Ve4 Se8 (4 kamene), čierny Kd5 Pd3 e3 (3 kamene), biely začne a dá mat druhým ťahom.


Riešiteľská súťaž

Troch správnych riešiteľov problému č. 30 odmeníme hodnotnou knihou. Okrem toho vyhrá ceny 11 najlepších riešiteľov všetkých problémov, uverejnených v tejto rubrike počas III. štvrťroku 1965. Riešenie pošlite do 12 dní na adresu redakcie, Bratislava, Štúrova 4.

Riešenie problému č. 27 (Čičatka) z 3. júla: 1.Sg4 tempo 1...K:h6 2.Df6 mat, 1...S:h6 2.Sh5 mat, 1...Kf7 2.De6 mat, 1...Sf8~ 2.Dg7 mat. Štyri modelové maty. Knižné ceny vyhrávajú: Ján Katrenič, Rožňava, Letná 1236, Miloš Kratochvíl, Bytča, Engelsova 303, okr. Žilina a František Smrek, Chrasť nad Hornádom, okr. Spišská Nová Ves.


Šach a umenie

Na otázku, čo je šach, odpovedalo už mnoho slávnych i neslávnych šachistov i nešachistov, ktorí pritom použili v rozličných pádoch, číslach a osobách slová hra, umenie, veda, šport atď., k jednoznačnej odpovedi sa však dosiaľ neprekúsali.

Z toho vyplýva, že buď a) daná otázka nemá zmysel, alebo b) nepoznáme presný obsah pojmov hra, umenie, veda, šport atď., alebo c) šach je niečo také zložité, že súčasné ľudské a strojové myslenie ho nie je v stave exaktne definovať, alebo konečne d), že šach patrí k základným ľudským činnostiam, a preto ho nemožno spájať s inými činnosťami.

Jedno je však predsa isté: odvetvie šachu, ktorému sa hovorí problémový (kompozičný) šach, patrí vyslovene do oblasti umenia. Nech nikoho pritom nemýli, že v publikáciách o umení sa s problémovým šachom nestretne – veď ktorý z umeleckých teoretikov by si dal toľko práce, aby vnikol do tajomstiev všetkých druhov šachových problémov, aby potom mohol o tomto špeciálnom, ale veľmi zaujímavom druhu umenia vyniesť všeobecné výroky?

Problémový šach je umením mnohostranným, zahrnuje dvojťažky až niekoľko stoťahové úlohy, štúdie, pomocné maty, samomaty a veľké množstvo rozličných iných exoproblémov. A umožňuje pristupovať ku skladbe z hľadiska rozličných tvorivých princípov. Koľko je tu podrobnosti s umením hudobným!

Oproti hudbe má problémový šach jednu výhodu a zároveň nevýhodu: namiesto orchestra alebo aspoň reprodukčného umelca vystačí so šachovým diagramom v tlači, od umeleckého "spotrebiteľa" však vyžaduje namiesto "poddávania sa hudobným dojmom" značne aktívnejšiu spoluprácu, založenú na nutnom predbežnom šachovom vzdelaní.

Aby sme problémový šach našim čitateľom čo najviac priblížili, budeme príležitostne uverejňovať články o jednotlivých kompozičných smeroch a nadviažeme nimi na uverejňované problémy v rámci riešiteľských súťaží. Vzhľadom na júlové problémy začneme hneď v budúcej rubrike staťou o českej škole úlohovej.


Vzad <<  >> Vpred